1
Период разъяснений
с 14.08.2026 14:03
по 19.08.2026 10:00
2
Подача предложений
с 19.08.2026 10:00
по 22.08.2026 10:00
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка

5
Контракт

Статус Оценка
Оценочная стоимость без НДС 1 030 055 MDL
Период уточнений: 14 авг 2026, 14:03 - 19 авг 2026, 10:00
Подача предложений: 19 авг 2026, 10:00 - 22 авг 2026, 10:00

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Реклама
Реклама

Construcția iluminatului public stradal în satul Mîndrești rl Telenești la PT-146

Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
5825, MOLDOVA, Teleneşti, s.Mîndreşti, s Mindresti r Telenesti
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Angela Cebotari
Контактный номер
025844660
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
14 авг 2026, 14:03
Дата последних изменений
14 авг 2026, 18:19
Achizitii.md ID
21667154
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Тип процедуры
Запрос ценовых оферт (работы)
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Реклама
Документы процедуры закупок
ds_lucrari_actualizata.docx
Документация к предложению
-
14.08.26 14:03
anunt_de_participare_lucrari_01_12_2021.docx
Документация к предложению
-
14.08.26 14:03
caiet de sarcina.docx
Документация к предложению
-
14.08.26 14:03
duae_ro_0.doc
Документация к предложению
-
14.08.26 14:03
iluminat stradal pt146.pdf iluminat stradal pt146.pdf
Документация к предложению
-
14.08.26 18:19
Дата:
14 авг 2026, 16:35
Название вопроса:
Proiect de execuție
Вопрос:
Bună ziua! Publicați vă rog proiectul de execuție.
Ответ (14 авг 2026, 18:20):
proiectul tehnic a fost incarcat
Дата:
17 авг 2026, 09:19
Название вопроса:
Caiet de sarcini
Вопрос:
Bună ziua, Conform caietului de sarcini, pentru iluminatul stradal este prevăzut corpul de iluminat de tip Schréder VOLTANA EVO 1 sau echivalent, fiind indicați o serie de parametri tehnici și luminotehnici care urmează a fi respectați. Totodată, constatăm că în documentația de atribuire, inclusiv la pct. 18 „Documente obligatorii la depunerea ofertei” și pct. 19 „Documente obligatorii la evaluarea ofertelor”, nu este prevăzută expres prezentarea unor documente tehnice aferente corpului de iluminat propus (fișă tehnică, indicarea producătorului și modelului, rapoarte de încercări, fișiere fotometrice, calcule luminotehnice etc.). În aceste condiții, vă rugăm să clarificați: Prin ce documente va demonstra ofertantul, la etapa evaluării ofertelor, că modelul de corp de iluminat propus corespunde parametrilor tehnici și luminotehnici prevăzuți în proiect? Este obligatorie indicarea în ofertă a producătorului și modelului exact al corpului de iluminat propus? În cazul propunerii unui corp de iluminat echivalent celui indicat în proiect, este necesară prezentarea la etapa evaluării a fișei tehnice, raportului de încercări și/sau a fișierului fotometric al corpului propus? Este necesară prezentarea unui calcul luminotehnic pentru corpul de iluminat propus, prin care să fie demonstrată respectarea nivelului de iluminare medie orizontală de 4 lx prevăzut în proiect? Solicităm aceste precizări pentru stabilirea clară și univocă a modului în care autoritatea contractantă va verifica echivalența și conformitatea corpurilor de iluminat propuse de ofertanți și pentru asigurarea evaluării ofertelor după aceleași criterii tehnice.
Ответ (17 авг 2026, 09:33):
În cazul propunerii unui corp de iluminat echivalent celui indicat în proiect, este necesară prezentarea la etapa evaluării a fișei tehnice, raportului de încercări și a fișierului fotometric al corpului propus.
Дата:
17 авг 2026, 09:44
Название вопроса:
încălcare standarde iluminozitate
Вопрос:
Buna ziua Conform standartelor SM CEN/TR 13201-1:2017 P5, pentru o siguranta minima de iluminozitate stradală publică, e necesar corpuri de iluminat cu minim 3200Lm, la Dstra au doar 1811lm, care se folosesc de fapt in parcuri sau alei, Din practica noastra, au un flux insuficient pentru latimea strazii de 5-8 m si cu un pas de 25m. Sunteti siguri de alegerea modelului de LED ales? Daca vom veni cu propunerea unui LED corepunzator strandartelor, va fi necesar de modificat proiectul.
Ответ (17 авг 2026, 10:20):
Acestea sunt drumuri secundare si iluminatul respectiv este suficient pentru drumurile date, noi deja am implementat asemenea soluții, lumea este mulțumită, pete negre nu sunt pe partea carosabilă
Дата:
17 авг 2026, 11:53
Название вопроса:
Răspuns (17 aug 2026, 09:33):
Вопрос:
Vă rugăm să clarificați faptul că documentația de atribuire publicată nu prevede, obligația prezentării fișei tehnice, raportului de încercări sau fișierului fotometric pentru corpul de iluminat propus. În aceste condiții, vă rugăm să precizați dacă documentele menționate în răspunsul Dvs. devin documente obligatorii pentru toți ofertanții la etapa evaluării ofertelor și, în caz afirmativ, să indicați temeiul/poziția din documentația de atribuire în care este stabilită această obligație. De asemenea, vă rugăm să precizați dacă neprezentarea acestor documente odată cu oferta poate constitui temei pentru respingerea acesteia, în condițiile în care documentația de atribuire publicată nu le stabilește expres ca documente obligatorii.
Ответ (17 авг 2026, 17:04):
Da, documentele devin obligatorii pentru toti ofertantii
Дата:
17 авг 2026, 15:47
Название вопроса:
Caiet de sarcini!
Вопрос:
Bună ziua! pct.3; 4; 10 - 233 de console și cleme este un număr mare pentru 98 piloni
Ответ (17 авг 2026, 17:03):
Respectati cerintele caietului de sarcini si proiectului tehnic
Дата:
17 авг 2026, 15:54
Название вопроса:
Caiet de sarcini
Вопрос:
pct. 7 - 361 bucăți de coliere de fixare a cablului CSB - pentru ce?
Ответ (17 авг 2026, 17:02):
CAietul de sarcini este elaborat de catre specialisti autorizati si certificati care au introdus necesitatile unui proiect de succes si functional
Дата:
17 авг 2026, 16:00
Название вопроса:
Caiet de sarcini
Вопрос:
pct. 12; pct. 15 - Stâlpi CB 95 și CB 105 nu există. Specificați producătorul.
Ответ (17 авг 2026, 16:58):
Asemenea proiect a fost implementat de catre primaria Mindresti, si nu au fost probleme la stilpi. Verificati piata
Дата:
17 авг 2026, 16:06
Название вопроса:
Caiet de sarcini.
Вопрос:
pct. 35 - Traversa TH2 merge împreună cu colierul? Colierul nu poate fi achiziționat separat?
Ответ (17 авг 2026, 16:56):
Respectati caietul de sarcini si proiectul tehnic
Дата:
17 авг 2026, 16:08
Название вопроса:
Caiet de sarcini.
Вопрос:
La ce sunt necesare traversele, dacă nu există fire (conductoare), ci doar cablu SIP?
Ответ (17 авг 2026, 16:55):
CAietul de sarcini este elaborat de devizier autorizat, respectati conditiile
Дата:
17 авг 2026, 16:15
Название вопроса:
Caiet de sarcini.
Вопрос:
Dacă pentru conductorul de împământare folosim oțel Ø 16 pe o lungime de 30 m, atunci la ce mai sunt necesari încă 180 m de cornier?
Ответ (17 авг 2026, 16:54):
Respectati proiectul tehnic si caietul de sarcini
Дата:
17 авг 2026, 16:19
Название вопроса:
Lucrări
Вопрос:
Prețul pentru lucrările de împământare este indicat incorect.
Ответ (17 авг 2026, 16:53):
Noi indicam volume nu preturi
Дата:
17 авг 2026, 16:25
Название вопроса:
Lucrări
Вопрос:
Montarea consolelor și costul trebuie inclus împreună cu colierele. Din punct de vedere tehnic, nu este posibilă montarea colierelor urmată de sudarea consolelor la înălțime.
Ответ (17 авг 2026, 16:52):
Respectati caietul de sarcini si proiectul tehnic
Дата:
17 авг 2026, 16:37
Название вопроса:
Caiet de sarcini.
Вопрос:
Lucrările de reglare-demarare și darea în exploatare cine o efectuează? În caietul de sarcini volumul nu este specificat. Conform CPL , Beneficiar trebuie să achite pentru aceste lucrări separat și în temeiul unui contract separat
Ответ (17 авг 2026, 16:52):
Antreprenorul -sunt cheltuieli de regie
Дата:
17 авг 2026, 16:43
Название вопроса:
Lucrări
Вопрос:
Pe pilonii existenți se arată împămîntare repetată. Trebuie efetuată sau deja există?
Ответ (17 авг 2026, 16:49):
Am incarcat proiectul tehnic, respectati conditiile proiectului si caietul de sarcini
Дата:
18 авг 2026, 16:12
Название вопроса:
Corp de iluminat
Вопрос:
Buna ziua! Care este "Insulation class" pentru corp de iluminat? Class I sau Class II?
Ответ (18 авг 2026, 17:33):
Clasa I
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.