1
Период разъяснений
с 10.08.2026 14:49
по 20.08.2026 15:00
2
Подача предложений
с 20.08.2026 15:00
по 31.08.2026 15:00
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка

5
Контракт

Статус Оценка
Оценочная стоимость без НДС 1 150 000 MDL
Период уточнений: 10 авг 2026, 14:49 - 20 авг 2026, 15:00
Подача предложений: 20 авг 2026, 15:00 - 31 авг 2026, 15:00

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Реклама
Реклама

Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc”

Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
3600, MOLDOVA, Унгенский, locality, Nationala nr.7
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Svetlana Munteanu
Контактный номер
+37368028593
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
10 авг 2026, 14:46
Дата последних изменений
12 авг 2026, 16:16
Achizitii.md ID
21665188
CPV
71200000-0 - Servicii de arhitectură şi servicii conexe
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Реклама
Документы процедуры закупок
Documentația_standard_bunuri_omf_115_15_09_2021
Документация к предложению
DOCUMENTATIA STANDARTA
10.08.26 14:49
DUAE
Документация к предложению
DUAE
10.08.26 14:49
Caiet de sarcini
Документация к предложению
CAIET DE SARCINI
10.08.26 14:49
Anunt de participare
Документация к предложению
aNUNT DE PARTICIPARE
10.08.26 14:49
Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc”
Дата:
12 авг 2026, 16:16
Название вопроса:
Solicitare de clarificare privind criteriul de eligibilitate referitor la experiența similară a operatorului economic
Вопрос:
Stimată Doamnă Munteanu, În conformitate cu prevederile Caietului de sarcini (Anexa 1 – Termeni de referință, secțiunea 6 "Calificarea furnizorului de servicii de succes"), solicităm o clarificare cu privire la interpretarea criteriului de eligibilitate referitor la experiența similară a operatorului economic. Caietul de sarcini prevede următoarele criterii minime de calificare: "Cel puțin cinci (5) ani de experiență în elaborarea studiilor de prefezabilitate/studiilor de fezabilitate/planurilor de afaceri;" "Cel puțin două (2) sarcini similare pentru instituții/agenții/întreprinderi publice din Republica Moldova și/sau regiunea Europei de Est;" Întrebarea noastră: Vă rugăm să confirmați dacă sintagma "sarcini similare" de la punctul 2 se referă și la: studii de prefezabilitate/fezabilitate/planuri de afaceri elaborate pentru alte tipuri de infrastructură economică, industrială sau de afaceri (de exemplu: zone economice libere, platforme logistice, infrastructură de afaceri, parcuri tehnologice sau de inovare, proiecte de dezvoltare industrială/regională de complexitate și scop comparabile, precum și elemente de dezvoltare urbană relevante - cum ar fi studii de prefezabilitate/fezabilitate pentru regenerare urbană, planuri de dezvoltare economică locală/regională, strategii de dezvoltare a infrastructurii economice municipale sau proiecte de zonare funcțională și amenajare teritorială cu componentă investițională), indiferent dacă acestea sunt sau nu calificate juridic drept "parc industrial" în jurisdicția respectivă. Menționăm că această clarificare este relevantă în special pentru operatorii economici din jurisdicții în care conceptul juridic de "parc industrial" (așa cum este definit de Legea nr. 182/2010 a Republicii Moldova) nu are un corespondent legal identic, dar care dispun de portofolii ample de studii de fezabilitate pentru infrastructură economică, industrială și de dezvoltare urbană comparabile ca natură, complexitate și obiective. Precizăm că, la nivelul cerințelor pentru experții cheie individuali (poziția "Expert Parcuri Industriale / Infrastructură de Afaceri"), Caietul de sarcini menționează explicit experiența în "parcuri industriale, zone de afaceri, centre logistice, zone economice libere sau infrastructură similară" ca fiind un avantaj - formulare care nu se regăsește însă în criteriul de eligibilitate a companiei. Solicităm, prin urmare, confirmarea dacă această distincție este intenționată. Vă rugăm să ne comunicați poziția oficială a Autorității Contractante cu privire la această interpretare, pentru a asigura conformitatea deplină a ofertei noastre cu cerințele documentației de atribuire. Vă mulțumim pentru clarificare,
Ответ (17 авг 2026, 14:33):
Buna ziua! Revin cu un raspuns la intrebarea dumneavoastra
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.