Selectaţi tipul procedurii
1
Perioada de actualizare
de la
04.09.2026 15:12
până la 07.09.2026 16:00
până la 07.09.2026 16:00
au rămas 3 zile
2
Propunerea ofertelor
de la
07.09.2026 16:00
până la 10.09.2026 17:30
până la 10.09.2026 17:30
3
Licitaţie
nu va fi folosită
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Perioada de actualizare
Valoarea estimată fără TVA
350 000 MDL
Perioada clarificărilor:
4 sept 2026, 15:12 - 7 sept 2026, 16:00
Perioada de depunere a ofertelor:
7 sept 2026, 16:00 - 10 sept 2026, 17:30
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.
Imposibil de abonat
în perioada Perioada de actualizare
Procurarea produselor alimentare pentru IP LT Lev Tolstoi
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
4924, MOLDOVA, Glodeni, or.Glodeni, Decebal nr.16
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
4 sept 2026, 14:54
Data ultimilor modificări
4 sept 2026, 15:24
Achizitii.md ID
21672567
MTender ID
CPV
15800000-6 - Diverse produse alimentare
Tipul procedurii
Achiziții cu costuri mici
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
202609041455_ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 anul semestru II 2026 (1).docx
Documentele la ofertă
-
4.09.26 15:12
lactate
Data:
4 sept 2026, 15:24
Subiectul întrebării:
Lot Lactate Iaurt
Întrebare:
Prin prezenta solicităm revizuirea cerinței privind iaurtul cu gramaj strict de 125 g, întrucât stabilirea unui gramaj exact și obligatoriu poate limita în mod nejustificat participarea mai multor operatori economici și poate afecta principiul concurenței loiale și al tratamentului egal în cadrul procedurii de achiziție.
Menționăm că în instituțiile de învățământ, școli, grădinițe și alte instituții unde sunt alimentați copii sunt utilizate în mod obișnuit iaurturi cu diferite gramaje, fără ca gramajul de 125 g să reprezinte o condiție obligatorie.
În acest context, solicităm modificarea cerinței prin indicarea unui interval de gramaj acceptabil, de exemplu „125 g ± ...%”, astfel încât să fie asigurată o concurență reală și nediscriminatorie între producători.
Considerăm că menținerea unui gramaj strict de 125 g, fără o justificare obiectivă și proporțională, poate crea condiții favorabile unui număr limitat de producători.
Vă solicităm respectuos, dar ferm, reexaminarea și modificarea acestei cerințe tehnice în vederea asigurării unei proceduri de achiziție transparente și competitive.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK