Selectaţi tipul procedurii
Statut
Anulat
Valoarea estimată fără TVA
112 500 MDL
Perioada clarificărilor:
2 sept 2026, 18:14 - 12 sept 2026, 0:00
Perioada de depunere a ofertelor:
12 sept 2026, 0:00 - 15 sept 2026, 0:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc)
Informația despre anulare
Motivul anulării
da
Data anulării
3 sept 2026, 10:53
Informaţia despre solicitant
Denumirea
Codul fiscal/IDNO
Adresa
2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Sprîncenoaia 1
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
2 sept 2026, 18:14
Data ultimilor modificări
3 sept 2026, 10:57
Achizitii.md ID
21671773
MTender ID
CPV
39700000-9 - Aparate de uz casnic
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Data:
3 sept 2026, 09:20
Subiectul întrebării:
Solicatare de eliminare a brandurilor și mărcilor comerciale din Caietul de Sarcini
Întrebare:
Rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și, după caz, să modifice Caietul de Sarcini, în vederea eliminării denumirilor de branduri, modele, producători, tehnologii brevetate sau a altor referințe comerciale care pot indica în mod direct ori indirect un anumit produs sau producător.
Menționăm că, potrivit prevederilor art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice trebuie formulate astfel încât să asigure un acces egal al operatorilor economici la procedura de achiziție și să nu creeze obstacole nejustificate concurenței. Indicarea unei anumite origini, surse, mărci comerciale, brevete, tipuri sau modele poate conduce la favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici, în cazul în care aceasta nu este justificată în mod obiectiv de obiectul achiziției.
În acest sens, considerăm oportun ca cerințele tehnice să fie formulate, pe cât posibil, prin parametri de performanță, caracteristici funcționale și cerințe tehnice general-valabile, fără referire la anumite mărci, modele sau producători.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să examinați documentația și să excludeți sau să reformulați toate denumirile comerciale și referințele care pot restrânge concurența, astfel încât cerințele tehnice să permită participarea tuturor operatorilor economici ale căror produse îndeplinesc în mod echivalent cerințele funcționale și de performanță stabilite.
Considerăm că această ajustare va contribui la asigurarea tratamentului egal, transparenței, concurenței loiale și accesului nediscriminatoriu al operatorilor economici la procedura de achiziție.
Răspuns (3 sept 2026, 10:43):
Bună ziua. Am redactat anunțul cu excluderea denumirilor de branduri, modele, producători, tehnologii brevetate sau a altor referințe comerciale care pot indica în mod direct ori indirect un anumit produs sau producător. Mulțumesc
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK