1
Perioada de actualizare
de la 14.08.2026 11:56
până la 21.08.2026 14:30
2
Propunerea ofertelor
de la 21.08.2026 14:30
până la 26.08.2026 14:00
3
Licitaţie
nu va fi folosită
4
Evaluare

5
Contract

Statut Evaluare
Valoarea estimată fără TVA 500 000 MDL
Perioada clarificărilor: 14 aug 2026, 11:56 - 21 aug 2026, 14:30
Perioada de depunere a ofertelor: 21 aug 2026, 14:30 - 26 aug 2026, 14:00

Suport Tehnic pentru furnizori:

(+373) 79999801


Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.

Publicitate
Publicitate

Amenajarea unui spațiu din curtea Gradiniței Creșă din or. Bucovăt, rn.Strașeni

Informaţia despre solicitant
Denumirea
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-3711, MOLDOVA, Străşeni, or.Bucovăţ, Stefan cel Mare 18
Web site
---
Persoana de contact
Nume Prenume
Maximova Irina
Telefonul de contact
0690484039, 023762238
Datele achizitiei
Data publicării
14 aug 2026, 11:56
Data ultimilor modificări
17 aug 2026, 13:50
Achizitii.md ID
21667063
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Tipul procedurii
Cererea ofertelor de prețuri (lucrări)
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Publicitate
Documentele procedurii de achiziție
caiet-de-sarcini-gradinita.pdf caiet-de-sarcini-gradinita.pdf
Documentele la ofertă
-
14.08.26 11:56
anunt de participare.pdf anunt de participare.pdf
Documentele la ofertă
-
14.08.26 11:56
duae.doc
Documentele la ofertă
-
14.08.26 11:56
d s.docx
Documentele la ofertă
-
14.08.26 11:56
poze pentru achizitie.pdf poze pentru achizitie.pdf
Documentele la ofertă
-
14.08.26 14:51
Data:
14 aug 2026, 13:58
Subiectul întrebării:
Proiect tehnica / produs
Întrebare:
Buna ziua, atasati va rog imagini cu produsele incluse in licitatie si specificatiile tehnice ale acestora.
Răspuns (14 aug 2026, 14:07):
Foisor din lemn 6*6,4m (Confectionarea si instalarea) buc 1,0000 10 Masa picior L=2, l=0,7m (metal plus lemn) (Confectionarea si instalarea) buc 5,0000 11 Scrinciob cu 2 pui L=3,2m (Confectionarea si instalarea) buc 2,0000 12 Scrinciob rustic L=2,2 (Confectionarea si instalarea) buc 1,0000 13 Banca picior metal + lemn cu speteaza buc 14,0000
Data:
16 aug 2026, 13:37
Subiectul întrebării:
Fotografii și posibilă favorizare
Întrebare:
„Vă rugăm să precizați sursa și producătorul modelelor prezentate în documentul «Poze pentru achiziție» și să confirmați dacă fotografiile au exclusiv caracter orientativ. Vor fi acceptate produse fabricate de alți producători, inclusiv producători autohtoni, cu un design diferit, dar cu caracteristici tehnice și funcționale echivalente? Totodată, vă rugăm să indicați expres criteriile obiective în baza cărora va fi apreciată echivalența, întrucât fotografiile unor produse comerciale, fără caracteristici tehnice complete, pot determina favorizarea implicită a unui anumit producător sau importator.”
Răspuns (17 aug 2026, 13:06):
Fotografiile prezentate în documentul „Poze pentru achiziție” au caracter exclusiv orientativ și sunt utilizate pentru indicarea aspectului general și a soluției estetice urmărite. Acestea nu indică un anumit producător, furnizor sau model comercial și nu constituie o cerință privind procurarea produselor de la un anumit producător sau furnizor. Se acceptă produse fabricate sau comercializate de orice operator economic, inclusiv producători și furnizori autohtoni din Republica Moldova, cu condiția respectării cerințelor tehnice și funcționale minime prevăzute în documentația de achiziție. Designul și aspectul exterior al produsului ofertat pot diferi de cele prezentate în fotografiile orientative, cu condiția ca produsul propus să asigure caracteristicile tehnice, funcționale, de calitate și de siguranță solicitate. Echivalența produselor va fi apreciată în baza caracteristicilor tehnice și funcționale indicate în specificația tehnică, inclusiv dimensiuni, materiale, grosimi, structura portantă, elementele de fixare, tratamentele de protecție, finisajele și destinația produselor, după caz. Prin urmare, fotografiile prezentate nu au scopul de a favoriza un anumit producător, furnizor sau importator, iar participarea este deschisă tuturor operatorilor economici care pot oferi produse conforme cu cerințele tehnice și funcționale stabilite în documentația de achiziție.
Data:
16 aug 2026, 13:41
Subiectul întrebării:
Parametri tehnici
Întrebare:
Răspunsul publicat la 14.08.2026, ora 14:07, reproduce doar pozițiile 9–13 din caietul de sarcini și nu oferă caracteristicile tehnice solicitate. Vă rugăm să răspundeți concret și să publicați pentru fiecare produs: desenul tehnic și dimensiunile complete; secțiunile și grosimile elementelor din lemn și metal; esența și clasa lemnului; tratamentul lemnului și protecția anticorozivă a metalului; tipul și grosimea acoperișului foișorului și scrâncioburilor; soluția de fundare, ancorare și montaj; sarcinile admisibile și cerințele de siguranță; confirmarea dacă imaginile sunt strict orientative și dacă se acceptă modele echivalente de la orice producător. Pentru foișorul de 6 × 6,4 m, vă rugăm să publicați proiectul tehnic și soluția structurală. Dacă proiectarea cade în sarcina executantului, precizați expres cerințele de proiectare, procedura de verificare și aprobare, precum și dacă aceste cheltuieli trebuie incluse în ofertă. Fără aceste informații, operatorii economici nu pot calcula în condiții egale cantitățile, rezistența, siguranța și prețul lucrărilor, iar autoritatea nu dispune de criterii tehnice obiective pentru verificarea conformității ofertelor.”
Răspuns (17 aug 2026, 13:49):
specificatia detaliata este publicata in sistem
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.