Select the type of procedure
1
Enquiry period
with
04.09.2026 15:12
to 07.09.2026 16:00
to 07.09.2026 16:00
3 days left
2
Bidding period
with
07.09.2026 16:00
to 10.09.2026 17:30
to 10.09.2026 17:30
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Enquiry period
Estimated value without VAT
350 000 MDL
Period of clarifications:
4 Sep 2026, 15:12 - 7 Sep 2026, 16:00
Submission of proposals:
7 Sep 2026, 16:00 - 10 Sep 2026, 17:30
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Enquiry period
Procurarea produselor alimentare pentru IP LT Lev Tolstoi
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
4924, MOLDOVA, Glodeni, or.Glodeni, Decebal nr.16
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
4 Sep 2026, 14:54
Date modified
4 Sep 2026, 15:24
Achizitii.md ID
21672567
MTender ID
CPV
15800000-6 - Diverse produse alimentare
Type of procedure
Low cost purchase
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
202609041455_ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 anul semestru II 2026 (1).docx
Bidding Documents
-
4.09.26 15:12
lactate
Date:
4 Sep 2026, 15:24
Question's name:
Lot Lactate Iaurt
Question:
Prin prezenta solicităm revizuirea cerinței privind iaurtul cu gramaj strict de 125 g, întrucât stabilirea unui gramaj exact și obligatoriu poate limita în mod nejustificat participarea mai multor operatori economici și poate afecta principiul concurenței loiale și al tratamentului egal în cadrul procedurii de achiziție.
Menționăm că în instituțiile de învățământ, școli, grădinițe și alte instituții unde sunt alimentați copii sunt utilizate în mod obișnuit iaurturi cu diferite gramaje, fără ca gramajul de 125 g să reprezinte o condiție obligatorie.
În acest context, solicităm modificarea cerinței prin indicarea unui interval de gramaj acceptabil, de exemplu „125 g ± ...%”, astfel încât să fie asigurată o concurență reală și nediscriminatorie între producători.
Considerăm că menținerea unui gramaj strict de 125 g, fără o justificare obiectivă și proporțională, poate crea condiții favorabile unui număr limitat de producători.
Vă solicităm respectuos, dar ferm, reexaminarea și modificarea acestei cerințe tehnice în vederea asigurării unei proceduri de achiziție transparente și competitive.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK