Select the type of procedure
Commercial procurement
21666941
1
Enquiry period
with
14.08.2026 09:55
to 19.08.2026 16:00
to 19.08.2026 16:00
2
Bidding period
with
19.08.2026 16:00
to 22.08.2026 17:00
to 22.08.2026 17:00
3
Auction
with
24.08.2026 15:00
to 24.08.2026 15:09
to 24.08.2026 15:09
4
Evaluation
5
Contract
Status
Evaluation
Estimated value without VAT
460 963,20 MDL
Period of clarifications:
14 Aug 2026, 9:55 - 19 Aug 2026, 16:00
Submission of proposals:
19 Aug 2026, 16:00 - 22 Aug 2026, 17:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
Subscribe impossible
during the period Evaluation
Reparatie a unui sector de drum str. Mihail Hariton, L=500 m in s. Tigheci, r-nul Leova
Information about customer
Title
Fiscal code/IDNO
Address
6329, MOLDOVA, Leova, s.Tigheci, str Trandafirilor, 9
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
14 Aug 2026, 9:55
Date modified
17 Aug 2026, 9:47
Achizitii.md ID
21666941
MTender ID
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Type of procedure
Request price offers (works)
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Lot nr. 1 - Reparatie a unui sector de drum str. Mihail Hariton, L=500 m in s. Tigheci, r-nul Leova
Budget: 460963.2 MDL
Active
Documents of the procurement procedure
caiet-de-sarcini m hariton.signed.pdf
caiet-de-sarcini m hariton.signed.pdf
Bidding Documents
-
14.08.26 09:55
anunt_de_participare_lucrari_str. m hariton(2).signed.pdf
anunt_de_participare_lucrari_str. m hariton(2).signed.pdf
Bidding Documents
-
14.08.26 09:55
Date:
17 Aug 2026, 09:47
Question's name:
Финансирование
Question:
Какой источник финансирования?
Answer (17 Aug 2026, 10:22):
Buget local, în baza unui devizului de cheltuieli
Date:
17 Aug 2026, 09:47
Question's name:
Проект
Question:
Есть ли проект?
Answer (17 Aug 2026, 10:23):
Proiect nu este
Date:
19 Aug 2026, 10:35
Question's name:
Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări__5 ani
Question:
Vă rugăm să ne comunicați temeiul legal și normativ în baza căruia a fost solicitat un termen de garanție de 5 ani pentru lucrările executate .Având în vedere că drumul este executat din pietriș, fără uns strat de protecție cum ar fi asfalt sau beton rutier, solicităm să precizați temeiul real pentru acest tip de lucrare , conform NCM D.02.01:2024 și CP D.02.31:2024. Solicităm, de asemenea, corelarea termenului de garanție cu prevederile Codului urbanismului și construcțiilor nr. CUC434/2023 unde termenul de 5 ani se solicită pentru lucrările in baza unui proiect aprobat și verificat, dar nu pentru lucrări de reparație și întreținere a drumurilor din pietriș.
Answer (19 Aug 2026, 15:10):
Pentru achiziţiile publice de bunuri şi servicii cu o valoare estimată mai mică de 800 000 lei şi de lucrări cu o valoare estimată mai mică de 2 000 000 lei, autoritatea contractantă este în drept să nu ceară operatorilor economici depunerea garanţiei pentru ofertă și/sau a garanției de bună execuție a contractului. În cazul în care autoritatea contractantă solicită o astfel de garanţie, operatorii economici vor fi obligați să respecte cerințele stabilite în documentația de atribuire. (art. 68 alin. (5) și (11) ale Legii nr. 131 din 03.07.2015 privind achizițiile publice)
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK