Государственная закупка
21672519
Licențe pentru produs program “VmWare vSphereFoundation” (Prelungirea subscripției)
1
Период разъяснений
с 04.09.2026 14:16
по 17.09.2026 14:00
по 17.09.2026 14:00
осталось 12 дней
2
Подача предложений
с 17.09.2026 14:00
по 12.10.2026 14:00
по 12.10.2026 14:00
3
Аукцион
13.10.2026 15:00
4
Оценка
5
Предложения рассмотрены
Статус
Активный
Оценочная стоимость без НДС
3 522 240 MDL
Период уточнений:
4 сен 2026, 14:16 - 17 сен 2026, 14:00
Подача предложений:
17 сен 2026, 14:00 - 12 окт 2026, 14:00
Начало аукциона:
13 окт 2026, 15:00
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
1) Cerințe generale:
- Tip licență: VMware vSphere Foundation Subscription;
- Prelungirea subscripției: pentru 1 an (12 luni calendaristice) din data 27.11.2026 cu livrarea codurilor de activare/prelungire (după caz);
- Model licențiere: Licențiere per core fizic (core-based licensing), cu minim 16 Cores per CPU;
- Număr total cores licențiate: 480 Cores: 10 servere x 2 CPU x 24 cores/CPU;
- Tip suport inclus: Production Support direct de la Producător, acces la patch-uri,
actualizări și asistență oficială VMware;
2) Componentele incluse în VMware vSphere Foundation:
Licența VMware vSphere Foundation achiziționată trebuie să includă în mod obligatoriu cel
puțin următoarele componente software:
- VMware vSphere Enterprise Plus - Platformă de virtualizare enterprise cu funcționalități avansate precum: vMotion și Storage vMotion, Distributed Resource Scheduler (DRS), vSphere Distributed Switch(vDS), Storage DRS, vSphere High Availability (HA), Host profiles, Fault tolerance și altele(conform pachetului de funcționalități oferit de Producător);
- VMware vCenter Server Standard - Consolă de management centralizat a infrastructurii virtualizate. Permite administrarea tuturor hosturilor ESXi și mașinilor virtuale intr-o interfață unică, control RBAC, management al resurselor, template-ri, automatizări și API-uri REST;
- Production Support - Suport tehnic oficial de la Producător VMware: cu acces la actualizări de software, patch-uri de Securitate, Knowledge Base VMware și posibilitatea de escaladare a cazurilor critice. Durata suportului conform perioadei de subscripție.
3) Cerințe funcționale:
- Interoperabilitate - Compatibilitate completă cu mediile de virtualizare existente ale ASP bazate pe servere fizice de tip enterprise HPE/Dell/Lenovo cu procesoare Intel și să suporte integrarea cu sisteme terțe (ex. soluții de backup, stocare NAS/SAN, Active Directory, soluții de monitorizare existente);
- Funcționalități de vizualizare - Soluția trebuie să permită crearea, rularea și administrarea de mașini virtuale multiple pe un singur server fizic, cu suport pentru: vMotion, High Availability (HA), Distributed Resource Scheduler (DRS), Resource Pools, Snapshots, Templates;
- Integrare infrastructură existentă - Soluția trebuie să permită migrarea de pe versiuni anterioare (ex. VMware vSphere 7.0), utilizarea infrastructurii de stocare existente
(VMFS, NFS, iSCSI, Fibre Channel) și integrarea în rețeaua curentă;
- Securitate și control acces - Soluția trebuie să permită autentificare RBAC (Role Based Access Control), integrare cu Microsoft Active Directory, jurnalizare a acțiunilor, criptare mașini virtuale (dacă hardware-ul permite), și suport pentru certificate digitale;
- Scalabilitate - Posibilitate de extindere a numărului de licențe (cores) pe durata contractului fără a afecta continuitatea serviciului;
- Disponibilitate și reziliență - Soluția trebuie să asigure continuitatea serviciilor prin
funcționalități de tip HA (failover automat al VM-urilor), toleranță la erori și protecție în caz de ieșire din funcțiune a unui host;
- Monitorizare - Soluția trebuie să includă instrumente de monitorizare a performanței hosturilor, mașinilor virtuale, stocării și rețelei, precum și suport pentru notificări și alerte;
- Administrare centralizată - Soluția trebuie să includă VMware vCenter Server Standard pentru gestionarea centralizată a hosturilor ESXi, mașinilor virtuale, resurselor,
permisiunilor, actualizărilor și backupurilor de configurare.
- Tip licență: VMware vSphere Foundation Subscription;
- Prelungirea subscripției: pentru 1 an (12 luni calendaristice) din data 27.11.2026 cu livrarea codurilor de activare/prelungire (după caz);
- Model licențiere: Licențiere per core fizic (core-based licensing), cu minim 16 Cores per CPU;
- Număr total cores licențiate: 480 Cores: 10 servere x 2 CPU x 24 cores/CPU;
- Tip suport inclus: Production Support direct de la Producător, acces la patch-uri,
actualizări și asistență oficială VMware;
2) Componentele incluse în VMware vSphere Foundation:
Licența VMware vSphere Foundation achiziționată trebuie să includă în mod obligatoriu cel
puțin următoarele componente software:
- VMware vSphere Enterprise Plus - Platformă de virtualizare enterprise cu funcționalități avansate precum: vMotion și Storage vMotion, Distributed Resource Scheduler (DRS), vSphere Distributed Switch(vDS), Storage DRS, vSphere High Availability (HA), Host profiles, Fault tolerance și altele(conform pachetului de funcționalități oferit de Producător);
- VMware vCenter Server Standard - Consolă de management centralizat a infrastructurii virtualizate. Permite administrarea tuturor hosturilor ESXi și mașinilor virtuale intr-o interfață unică, control RBAC, management al resurselor, template-ri, automatizări și API-uri REST;
- Production Support - Suport tehnic oficial de la Producător VMware: cu acces la actualizări de software, patch-uri de Securitate, Knowledge Base VMware și posibilitatea de escaladare a cazurilor critice. Durata suportului conform perioadei de subscripție.
3) Cerințe funcționale:
- Interoperabilitate - Compatibilitate completă cu mediile de virtualizare existente ale ASP bazate pe servere fizice de tip enterprise HPE/Dell/Lenovo cu procesoare Intel și să suporte integrarea cu sisteme terțe (ex. soluții de backup, stocare NAS/SAN, Active Directory, soluții de monitorizare existente);
- Funcționalități de vizualizare - Soluția trebuie să permită crearea, rularea și administrarea de mașini virtuale multiple pe un singur server fizic, cu suport pentru: vMotion, High Availability (HA), Distributed Resource Scheduler (DRS), Resource Pools, Snapshots, Templates;
- Integrare infrastructură existentă - Soluția trebuie să permită migrarea de pe versiuni anterioare (ex. VMware vSphere 7.0), utilizarea infrastructurii de stocare existente
(VMFS, NFS, iSCSI, Fibre Channel) și integrarea în rețeaua curentă;
- Securitate și control acces - Soluția trebuie să permită autentificare RBAC (Role Based Access Control), integrare cu Microsoft Active Directory, jurnalizare a acțiunilor, criptare mașini virtuale (dacă hardware-ul permite), și suport pentru certificate digitale;
- Scalabilitate - Posibilitate de extindere a numărului de licențe (cores) pe durata contractului fără a afecta continuitatea serviciului;
- Disponibilitate și reziliență - Soluția trebuie să asigure continuitatea serviciilor prin
funcționalități de tip HA (failover automat al VM-urilor), toleranță la erori și protecție în caz de ieșire din funcțiune a unui host;
- Monitorizare - Soluția trebuie să includă instrumente de monitorizare a performanței hosturilor, mașinilor virtuale, stocării și rețelei, precum și suport pentru notificări și alerte;
- Administrare centralizată - Soluția trebuie să includă VMware vCenter Server Standard pentru gestionarea centralizată a hosturilor ESXi, mașinilor virtuale, resurselor,
permisiunilor, actualizărilor și backupurilor de configurare.
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
2012, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Puskin, 42
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
4 сен 2026, 14:07
Дата последних изменений
4 сен 2026, 14:18
Оценочная стоимость (без НДС)
3 522 240 MDL
Размер минимального шага понижения цены
35 222,40 MDL
Achizitii.md ID
21672519
MTender ID
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Адрес поставки
2012, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Puskin, 42
Срок действия контракта
2 ноя 2026 14:15 - 30 дек 2026 14:15
Список позиций
1)
Название
Licențe pentru produs program
CPV: 48500000-3 - Пакеты программного обеспечения для связи и мультимедиа
Количество: 480.0
Ед. измерения: Bucata
Настройки подписки сохранены.
Помните, вы всегда можете вернутся в раздел Подписки и внести изменения в периодичность получения писем, удалить или добавить категории и заказчиков.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Недостаточно средств
У вас на счету недостаточно средств для оформления подписки. Пополните счет, чтобы продолжить.
Настройка подписок
Подпишитесь на ежедневную email-рассылку согласно выбранным категориям CPV и/или IDNO на период:
Стоимость подписки составляет 30 леев с НДС в месяц.
Посмотреть Регламент.
Документы процедуры закупок
7344 04.09.2026 coordonare stisc, 03.09.2026.pdf
7344 04.09.2026 coordonare stisc, 03.09.2026.pdf
Документация к предложению
7344 04.09.2026 coordonare stisc, 03.09.2026.pdf
4.09.26 14:16
declaratia beneficiarilor efectivi.signed.pdf
declaratia beneficiarilor efectivi.signed.pdf
Документация к предложению
Declaratia beneficiarilor efectivi.signed.pdf
4.09.26 14:16
anexe la documentatia standard.signed.pdf
anexe la documentatia standard.signed.pdf
Документация к предложению
Anexe la documentatia standard.signed.pdf
4.09.26 14:16
6965 coordonare age, 24.08.2026.pdf
6965 coordonare age, 24.08.2026.pdf
Документация к предложению
6965 coordonare age, 24.08.2026.pdf
4.09.26 14:16
anexa nr. 24 - modelul contractului.signed.pdf
anexa nr. 24 - modelul contractului.signed.pdf
Документация к предложению
Anexa nr. 24 - modelul contractului.signed.pdf
4.09.26 14:16
anunt de participare.signed.pdf
anunt de participare.signed.pdf
Документация к предложению
Anunt de participare.signed.pdf
4.09.26 14:16
anexe la documentatia standard.docx
Документация к предложению
Anexe la documentatia standard.docx
4.09.26 14:16
declaratia beneficiarilor efectivi.docx
Документация к предложению
Declaratia beneficiarilor efectivi.docx
4.09.26 14:16
На данный момент нет вопросов к лоту
Разъяснения
Документ успешно подписан
OK