Выберите тип процедуры
Статус
Отменен
Оценочная стоимость без НДС
112 500 MDL
Период уточнений:
2 сен 2026, 18:14 - 12 сен 2026, 0:00
Подача предложений:
12 сен 2026, 0:00 - 15 сен 2026, 0:00
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc)
Информация об отмене
Причина отмены
da
Дата отмены
3 сен 2026, 10:53
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Sprîncenoaia 1
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
2 сен 2026, 18:14
Дата последних изменений
3 сен 2026, 10:57
Achizitii.md ID
21671773
MTender ID
CPV
39700000-9 - Aparate de uz casnic
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Список лотов
Дата:
3 сен 2026, 09:20
Название вопроса:
Solicatare de eliminare a brandurilor și mărcilor comerciale din Caietul de Sarcini
Вопрос:
Rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și, după caz, să modifice Caietul de Sarcini, în vederea eliminării denumirilor de branduri, modele, producători, tehnologii brevetate sau a altor referințe comerciale care pot indica în mod direct ori indirect un anumit produs sau producător.
Menționăm că, potrivit prevederilor art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice trebuie formulate astfel încât să asigure un acces egal al operatorilor economici la procedura de achiziție și să nu creeze obstacole nejustificate concurenței. Indicarea unei anumite origini, surse, mărci comerciale, brevete, tipuri sau modele poate conduce la favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici, în cazul în care aceasta nu este justificată în mod obiectiv de obiectul achiziției.
În acest sens, considerăm oportun ca cerințele tehnice să fie formulate, pe cât posibil, prin parametri de performanță, caracteristici funcționale și cerințe tehnice general-valabile, fără referire la anumite mărci, modele sau producători.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să examinați documentația și să excludeți sau să reformulați toate denumirile comerciale și referințele care pot restrânge concurența, astfel încât cerințele tehnice să permită participarea tuturor operatorilor economici ale căror produse îndeplinesc în mod echivalent cerințele funcționale și de performanță stabilite.
Considerăm că această ajustare va contribui la asigurarea tratamentului egal, transparenței, concurenței loiale și accesului nediscriminatoriu al operatorilor economici la procedura de achiziție.
Ответ (3 сен 2026, 10:43):
Bună ziua. Am redactat anunțul cu excluderea denumirilor de branduri, modele, producători, tehnologii brevetate sau a altor referințe comerciale care pot indica în mod direct ori indirect un anumit produs sau producător. Mulțumesc
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.
Документ успешно подписан
OK