Выберите тип процедуры
Коммерческая закупка
21667063
1
Период разъяснений
с
14.08.2026 11:56
по 21.08.2026 14:30
по 21.08.2026 14:30
2
Подача предложений
с
21.08.2026 14:30
по 26.08.2026 14:00
по 26.08.2026 14:00
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка
5
Контракт
Статус
Оценка
Оценочная стоимость без НДС
500 000 MDL
Период уточнений:
14 авг 2026, 11:56 - 21 авг 2026, 14:30
Подача предложений:
21 авг 2026, 14:30 - 26 авг 2026, 14:00
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.
Подписаться невозможно
в период Оценка
Amenajarea unui spațiu din curtea Gradiniței Creșă din or. Bucovăt, rn.Strașeni
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD-3711, MOLDOVA, Străşeni, or.Bucovăţ, Stefan cel Mare 18
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
14 авг 2026, 11:56
Дата последних изменений
17 авг 2026, 13:50
Achizitii.md ID
21667063
MTender ID
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Тип процедуры
Запрос ценовых оферт (работы)
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Список лотов
Лот № 1 - Amenajarea unui spațiu din curtea Gradiniței Creșă din or. Bucovăt, rn.Strașeni
Бюджет: 500000.0 MDL
Активный
Документы процедуры закупок
caiet-de-sarcini-gradinita.pdf
caiet-de-sarcini-gradinita.pdf
Документация к предложению
-
14.08.26 11:56
poze pentru achizitie cu specificatii tehnice_0ba2468e-d553-4f52-8dc9-e247e66bedac (1).pdf
poze pentru achizitie cu specificatii tehnice_0ba2468e-d553-4f52-8dc9-e247e66bedac (1).pdf
Документация к предложению
-
17.08.26 13:50
Дата:
14 авг 2026, 13:58
Название вопроса:
Proiect tehnica / produs
Вопрос:
Buna ziua, atasati va rog imagini cu produsele incluse in licitatie si specificatiile tehnice ale acestora.
Ответ (14 авг 2026, 14:07):
Foisor din lemn 6*6,4m (Confectionarea si
instalarea) buc 1,0000
10
Masa picior L=2, l=0,7m (metal plus lemn)
(Confectionarea si instalarea) buc 5,0000
11
Scrinciob cu 2 pui L=3,2m (Confectionarea si
instalarea) buc 2,0000
12
Scrinciob rustic L=2,2 (Confectionarea si
instalarea) buc 1,0000
13 Banca picior metal + lemn cu speteaza buc 14,0000
Дата:
16 авг 2026, 13:37
Название вопроса:
Fotografii și posibilă favorizare
Вопрос:
„Vă rugăm să precizați sursa și producătorul modelelor prezentate în documentul «Poze pentru achiziție» și să confirmați dacă fotografiile au exclusiv caracter orientativ. Vor fi acceptate produse fabricate de alți producători, inclusiv producători autohtoni, cu un design diferit, dar cu caracteristici tehnice și funcționale echivalente?
Totodată, vă rugăm să indicați expres criteriile obiective în baza cărora va fi apreciată echivalența, întrucât fotografiile unor produse comerciale, fără caracteristici tehnice complete, pot determina favorizarea implicită a unui anumit producător sau importator.”
Ответ (17 авг 2026, 13:06):
Fotografiile prezentate în documentul „Poze pentru achiziție” au caracter exclusiv orientativ și sunt utilizate pentru indicarea aspectului general și a soluției estetice urmărite.
Acestea nu indică un anumit producător, furnizor sau model comercial și nu constituie o cerință privind procurarea produselor de la un anumit producător sau furnizor.
Se acceptă produse fabricate sau comercializate de orice operator economic, inclusiv producători și furnizori autohtoni din Republica Moldova, cu condiția respectării cerințelor tehnice și funcționale minime prevăzute în documentația de achiziție.
Designul și aspectul exterior al produsului ofertat pot diferi de cele prezentate în fotografiile orientative, cu condiția ca produsul propus să asigure caracteristicile tehnice, funcționale, de calitate și de siguranță solicitate.
Echivalența produselor va fi apreciată în baza caracteristicilor tehnice și funcționale indicate în specificația tehnică, inclusiv dimensiuni, materiale, grosimi, structura portantă, elementele de fixare, tratamentele de protecție, finisajele și destinația produselor, după caz.
Prin urmare, fotografiile prezentate nu au scopul de a favoriza un anumit producător, furnizor sau importator, iar participarea este deschisă tuturor operatorilor economici care pot oferi produse conforme cu cerințele tehnice și funcționale stabilite în documentația de achiziție.
Дата:
16 авг 2026, 13:41
Название вопроса:
Parametri tehnici
Вопрос:
Răspunsul publicat la 14.08.2026, ora 14:07, reproduce doar pozițiile 9–13 din caietul de sarcini și nu oferă caracteristicile tehnice solicitate.
Vă rugăm să răspundeți concret și să publicați pentru fiecare produs:
desenul tehnic și dimensiunile complete;
secțiunile și grosimile elementelor din lemn și metal;
esența și clasa lemnului;
tratamentul lemnului și protecția anticorozivă a metalului;
tipul și grosimea acoperișului foișorului și scrâncioburilor;
soluția de fundare, ancorare și montaj;
sarcinile admisibile și cerințele de siguranță;
confirmarea dacă imaginile sunt strict orientative și dacă se acceptă modele echivalente de la orice producător.
Pentru foișorul de 6 × 6,4 m, vă rugăm să publicați proiectul tehnic și soluția structurală. Dacă proiectarea cade în sarcina executantului, precizați expres cerințele de proiectare, procedura de verificare și aprobare, precum și dacă aceste cheltuieli trebuie incluse în ofertă.
Fără aceste informații, operatorii economici nu pot calcula în condiții egale cantitățile, rezistența, siguranța și prețul lucrărilor, iar autoritatea nu dispune de criterii tehnice obiective pentru verificarea conformității ofertelor.”
Ответ (17 авг 2026, 13:49):
specificatia detaliata este publicata in sistem
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.
Документ успешно подписан
OK