1
Период разъяснений
с 13.08.2026 14:32
по 24.08.2026 09:30
2
Подача предложений
с 24.08.2026 09:30
по 03.09.2026 10:00
3
Аукцион

4
Оценка
5
Предложения рассмотрены
Статус Активный
Оценочная стоимость без НДС 215 000 MDL
Период уточнений: 13 авг 2026, 14:32 - 24 авг 2026, 9:30
Подача предложений: 24 авг 2026, 9:30 - 3 сен 2026, 10:00
Начало аукциона: не будет использоваться

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Aparate de aer condiționat 9000 și 12000 BTU, cu servicii de montare inclus
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
2026, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, bd. Dacia, 80/3
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Vitalie Rusnac
Контактный номер
79930486
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
13 авг 2026, 14:17
Дата последних изменений
13 авг 2026, 17:05
Оценочная стоимость (без НДС)
215 000 MDL
Achizitii.md ID
21666670
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Адрес поставки
2026, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, bd. Dacia, 80/3
Срок действия контракта
18 сен 2026 14:28 - 31 дек 2026 14:28
Список позиций
1)
Название
Aparate de aer condiționat cu servicii de montare inclus CPV: 42500000-1 - Оборудование для охлаждения и вентиляции
Количество: 15.0
Ед. измерения: Bucata
Реклама
Документы процедуры закупок
specificații tehnice anexa 22.docx
Документация к предложению
specificații tehnice anexa 22
13.08.26 14:32
cerere de participare anexa 7.docx
Документация к предложению
cerere de participare anexa 7
13.08.26 14:32
garanție de ofertă anexa 9.docx
Документация к предложению
garanție de ofertă anexa 9
13.08.26 14:32
declarație privind valabilitatea oferte.docx
Документация к предложению
declarație privind valabilitatea oferte
13.08.26 14:32
anunț de participare.pdf anunț de participare.pdf
Документация к предложению
anunț de participare
13.08.26 14:32
declarație anexa 5.docx
Документация к предложению
declarație anexa 5
13.08.26 14:32
caiet de sarcini aac gara veche.pdf caiet de sarcini aac gara veche.pdf
Документация к предложению
caiet de sarcini aac gara veche
13.08.26 14:32
garanția de bună execuție anexa 10.docx
Документация к предложению
garanția de bună execuție anexa 10
13.08.26 14:32
specificații de preț anexa 23.docx
Документация к предложению
specificații de preț anexa 23
13.08.26 14:32
Документы лота
specificații de preț anexa 23.docx
specificații de preț anexa 23
13.08.26 14:32
anunț de participare.pdf
anunț de participare
13.08.26 14:32
caiet de sarcini aac gara veche.pdf
caiet de sarcini aac gara veche
13.08.26 14:32
specificații tehnice anexa 22.docx
specificații tehnice anexa 22
13.08.26 14:32

Ниже доступны оферты участников, документы к офертам вы можете посмотреть нажав на иконку папки.

На основе Решения рабочей группы для выбора победителя требуется:

1) Выберите победителя нажав на кнопку признать победителем.

2) Отправить в течении 3 дней на почту AAP bap@tender.gov.md отсканированное решение рабочей группы.

3) После выбора победителя нажмите кнопку: “Принять решение”.

Квалификация участников
Наименование участника
Цена предложения
Статус
1
Наименование участника:

BTS PRO

Цена предложения: 128 655 MDL
Статус: На рассмотрении
Причина: Не указано
Документы квалификации
Документы квалификации отсутствуют
Документы, поданные с предложением
2
Наименование участника:

Feniximpex SRL

Цена предложения: 137 540,25 MDL
Статус: В ожидании

Документы типа "Квалификационная документация", "финансовое предложение" и "иллюстрация" будут доступны всем для просмотра только после перехода оферты в статус "на рассмотрении".

Причина: Не указано
Документы квалификации
Документы квалификации отсутствуют
Документы, поданные с предложением
3
Наименование участника:

StolEvArt SRL

Цена предложения: 141 720 MDL
Статус: В ожидании

Документы типа "Квалификационная документация", "финансовое предложение" и "иллюстрация" будут доступны всем для просмотра только после перехода оферты в статус "на рассмотрении".

Причина: Не указано
Документы квалификации
Документы квалификации отсутствуют
Документы, поданные с предложением
4
Наименование участника:

S.C. "SIMPLEX-CO"

Цена предложения: 169 988,33 MDL
Статус: В ожидании
5
Наименование участника:

GR Haro Group

Цена предложения: 223 698,70 MDL
Статус: В ожидании

Документы типа "Квалификационная документация", "финансовое предложение" и "иллюстрация" будут доступны всем для просмотра только после перехода оферты в статус "на рассмотрении".

Причина: Не указано
Документы квалификации
Документы квалификации отсутствуют
Документы, поданные с предложением
История аукциона
Просмотр аукциона
Aparate de aer condiționat cu servicii de montare inclus
Дата:
17 авг 2026, 14:59
Название вопроса:
Cu privire la traseele frigorifice și condițiile de montaj
Вопрос:
1. Care este lungimea proiectată a traseelor frigorifice (circuitul de refrigerant) pentru fiecare dintre cele 15 aparate de aer condiționat (specificați separat pentru fiecare poziție – 9000 BTU și 12000 BTU)? 2. La ce etaje ale clădirii se preconizează instalarea unităților interioare și exterioare? Este necesară utilizarea echipamentului de alpinism, a autoscării (nacelă) sau a schelelor pentru montarea unităților exterioare? Dacă da, cine suportă cheltuielile pentru închirierea și organizarea acestor lucrări la înălțime? 3. Există posibilitatea accesului la locurile de instalare a unităților exterioare prin ferestre, sau este necesar accesul pe fațadă (de ex., prin intermediul unor utilaje sau echipamente speciale)? Se impune obținerea vreunui aviz de arhitectură sau acord al administratorului clădirii pentru montarea unităților exterioare pe fațadă?
Ответ (18 авг 2026, 15:06):
Bună ziua. 1. Lungimea traseelor frigorifice Pentru toate cele 15 aparate de aer condiționat prevăzute în caietul de sarcini, respectiv 14 unități cu capacitatea de 9000 BTU și 1 unitate cu capacitatea de 12000 BTU, este prevăzută o lungime a traseului frigorific de până la 5 m pentru fiecare aparat în parte. 2. Etajul de instalare și necesitatea echipamentelor pentru lucrări la înălțime Toate unitățile interioare urmează a fi montate la etajul I al clădirii. Accesul pentru montarea unităților exterioare este posibil prin ferestrele existente, astfel încât, în condițiile prevăzute pentru aceste lucrări, nu este necesară utilizarea echipamentului de alpinism utilitar, a autoscării/nacelei sau a schelelor. 3. Accesul la locurile de montare ale unităților exterioare Accesul la locurile de instalare ale unităților exterioare se poate realiza prin ferestre, fără necesitatea accesului special pe fațadă cu utilaje de ridicare. Pentru amplasarea unităților exterioare în pozițiile prevăzute nu se impune obținerea de către ofertant a unui aviz separat de arhitectură.
Aparate de aer condiționat cu servicii de montare inclus
Дата:
17 авг 2026, 15:00
Название вопроса:
Cu privire la alimentarea electrică
Вопрос:
De la ce sursă trebuie să fie alimentat fiecare aparat de aer condiționat – de la cea mai apropiată priză electrică sau este necesară trasarea unor linii de cablu separate de la tabloul electric de distribuție? În cazul în care este necesară alimentarea de la tablou, vă rugăm să precizați: a) lungimea orientativă a cablului de la tabloul electric până la fiecare aparat de aer condiționat; b) modul de pozare (în canalizație îngropată în perete – șanț/ștrob – sau în tuburi/canale de cablu aparente); c) dacă există locuri libere în tablourile electrice existente pentru instalarea întrerupătoarelor automate și a dispozitivelor de curent rezidual (DDR), sau este necesară montarea unui tablou electric suplimentar separat.
Ответ (18 авг 2026, 15:07):
Bună ziua. Cu privire la alimentarea electrică Fiecare aparat de aer condiționat va fi alimentat de la priza electrică existentă în imediata apropiere a locului de montare a unității interioare. Prizele sunt amplasate în partea superioară a încăperilor, în zona în care urmează a fi instalate unitățile interioare. Prin urmare, nu este necesară trasarea unor linii electrice separate de la tablourile electrice de distribuție, iar cerințele referitoare la: a) lungimea cablului de la tabloul electric până la aparat; b) modul de pozare a cablului; c) existența locurilor libere în tablouri pentru întrerupătoare automate și dispozitive DDR sau necesitatea instalării unui tablou suplimentar, nu sunt aplicabile în cadrul prezentei achiziții. Totodată, rugăm operatorii economici interesați să studieze cu atenție caietul de sarcini, în care sunt indicate cerințele tehnice și condițiile de montaj, precum și să beneficieze de posibilitatea de vizitare și examinare a locului de instalare înainte de depunerea ofertei, pentru evaluarea corectă a tuturor condițiilor reale de executare a lucrărilor.
К сожалению, вопросы можно задавать только во время периода "Активный".
Разъяснения