1
Период разъяснений
с 07.08.2026 15:12
по 24.08.2026 17:00
2
Подача предложений
с 24.08.2026 17:00
по 17.09.2026 17:00
осталось 16 дней
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка

5
Контракт

Статус Подача предложений
Оценочная стоимость без НДС 2 500 000 MDL
Период уточнений: 7 авг 2026, 15:12 - 24 авг 2026, 17:00
Подача предложений: 24 авг 2026, 17:00 - 17 сен 2026, 17:00

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Реклама
Подписаться
Реклама

Achiziționarea aeronave fără pilot (drone) agricole și de inspectare

Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD2001, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, bd. Stefan cel Mare, 124
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Anna Erimei
Контактный номер
068589613
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
7 авг 2026, 15:12
Дата последних изменений
21 авг 2026, 12:21
Achizitii.md ID
21664620
CPV
34700000-4 - Aeronave şi nave spaţiale
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Реклама
Документы процедуры закупок
documentatia_standard_tehnica speciala_moldsilva_drone_2026_fn.pdf documentatia_standard_tehnica speciala_moldsilva_drone_2026_fn.pdf
Документация к предложению
- documentatia standard
21.08.26 12:17
caiet_de_sarcini_tehnica_utilaje_drone_2026_fn.pdf caiet_de_sarcini_tehnica_utilaje_drone_2026_fn.pdf
Техническая спецификация
-caiet de sarcini
21.08.26 12:17
duae_tehnica_si_utilaje_speciale_moldsilva_drone_2026_fn.pdf duae_tehnica_si_utilaje_speciale_moldsilva_drone_2026_fn.pdf
Разъяснения для участников
- duae
21.08.26 12:17
Дата:
19 авг 2026, 16:42
Название вопроса:
Cerere modificare Caiet de Sarcini restrictiv (Lot I și Lot II) - DRON ASSISTANCE S.R.L.
Вопрос:
Către Grupul de Lucru (Agenția ”Moldsilva”), DRON ASSISTANCE S.R.L., partener oficial DJI și lider de piață cu experiență dovedită în proiecte naționale (PNUD, ADMA, UTM, Inspectoratul pentru Protecția Mediului), solicită modificarea Caietului de Sarcini pentru ocds-b3wdp1-MD-1786103671162. Cerințele actuale limitează nejustificat concurența, încălcând Legea 131/2015 (art. 7 și art. 37). 1. LOTUL I: Limitarea rezervorului la maxim 73L exclude dronele de ultimă generație de 100L. De asemenea, cerința „Configurație: X4 (4 rotoare)” blochează utilizarea dronelor cu motoare coaxiale (duble pe fiecare braț), care oferă o penetrare aerodinamică net superioară a coronamentului în păduri (aspect esențial silviculturii). Solicităm eliminarea limitei maxime de 73L și acceptarea configurațiilor cu motoare coaxiale. 2. LOTUL II: Parametrii solicitați (ex. Baterie de fix 7.100 mAh la fix 11,55 V) descriu 100% fișa tehnică a unui singur produs de pe piață, excluzând toți ceilalți producători. Aceasta este o încălcare gravă a art. 38 alin. (6). Solicităm lărgirea spectrului parametrilor pentru a permite o concurență reală. Vă rugăm să ajustați Documentația în SIA RSAP. În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a contesta procedura la ANSC. O scrisoare detaliată a fost expediată și pe adresa dvs. de e-mail (msilva@moldsilva.gov.md). Cu respect, Lai Andrei, Manager DRON ASSISTANCE S.R.L.
Ответ (21 авг 2026, 14:22):
Buna ziua. Necesitatea achiziționării aeronavelor fără pilot rezultă din necesitățile operaționale ale autorității contractante și din specificul activităților pentru care acestea urmează să fie utilizate. Echipamentele nu urmează să fie achiziționate în scopul utilizării generale sau pentru activități agricole în sensul obișnuit al termenului, ci pentru realizarea unor operațiuni specifice, inclusiv: • aplicarea tratamentelor asupra vegetației forestiere; • pulverizarea soluțiilor asupra suprafețelor forestiere; • împrăștierea unor materiale necesare activităților silvice; • monitorizarea și inspectarea vegetației forestiere; • identificarea și documentarea situațiilor din teren; • cartografierea și documentarea suprafețelor forestiere; • monitorizarea stării vegetației; • realizarea de imagini RGB și termice. Prin urmare, specificațiile tehnice au fost stabilite pornind de la rezultatul funcțional și operațional necesar autorității contractante, și nu de la intenția de a achiziționa un anumit model sau o anumită marcă de dronă. Mai mult, menționăm și faptul că, grupul de lucru a procedat la o reevaluare a pieței și a soluțiilor tehnice disponibile, precum și a gradului de accesibilitate și claritate a cerințelor tehnice stabilite în caietul de sarcini. Ca urmare a acestei reevaluări, grupul de lucru a constatat oportunitatea ajustării și clarificării unor cerințe tehnice, astfel încât acestea: • să reflecte în continuare necesitățile obiective ale autorității contractante; • să corespundă destinației reale a echipamentelor; • să fie suficient de clare pentru operatorii economici; • să permită ofertarea unor soluții tehnice echivalente; • să asigure un cadru concurențial corespunzător; • să asigure acces egal operatorilor economici interesați. A se reține că, aceste modificări reprezintă rezultatul procesului propriu al autorității contractante de verificare și optimizare a documentației de atribuire și au avut ca scop îmbunătățirea clarității și funcționalității acesteia, reieșind din dreptul autorității contractante de a-și clarifica și ajusta documentația în etapa dată a procedurii.
Дата:
19 авг 2026, 19:24
Название вопроса:
Solicitare de revizuire a specificațiilor tehnice
Вопрос:
Stimată Autoritate Contractantă, În urma analizei specificațiilor tehnice, constatăm că acestea par formulate prin raportare la modele concrete de echipamente, respectiv: Lotul 1 – EAVISION J150, parametrii solicitați reproducând foarte îndeaproape caracteristicile acestui model; Lotul 2 – Autel EVO II Dual 640T, generația anterioară, inclusiv combinația specifică de greutate, baterie, cameră RGB și cameră termică. În aceste condiții, cumulul parametrilor tehnici excesiv de preciși poate restrânge nejustificat concurența, excluzând echipamente ale altor producători care asigură aceeași performanță sau una superioară, dar prin soluții constructive diferite. Prin analogie, la achiziția unui automobil ar trebui definite capacitatea, performanța, autonomia și nivelul de siguranță necesare, fără impunerea unei combinații exacte de ampatament, cilindree și dimensiuni care ar identifica, în fapt, un singur model. Solicităm, prin urmare, reformularea cerințelor în baza performanței funcționale minime urmărite și introducerea principiului: „Se acceptă soluții tehnice echivalente sau superioare care asigură îndeplinirea scopului și performanțelor operaționale solicitate.” Totodată, susținem solicitările similare formulate astăzi de ceilalți operatori economici privind revizuirea cerințelor restrictive și asigurarea unei concurențe loiale și efective. Cu respect.
Ответ (20 авг 2026, 13:31):
Din perspectiva unei abordări constructive și în vederea eliminării tuturor neclarităților, vă solicităm respectuos concretizarea sintagmei „susținem solicitările similare formulate astăzi de ceilalți operatori economici privind revizuirea cerințelor restrictive și asigurarea unei concurențe loiale și efective”. Or, din formularea menționată nu rezultă în mod clar la ce cerințe sau parametri tehnici faceți referire. În acest sens, solicitam să precizați în mod expres cerințele și/sau parametrii tehnici vizați, pentru a asigura o interpretare univocă și a evita eventualele neclarități.
Дата:
20 авг 2026, 14:23
Название вопроса:
Producatori diferiti
Вопрос:
Buna ziua, Solicităm indicarea a cel puțin trei modele, de la trei producători diferiți, disponibile pe piață, care întrunesc cumulativ toți parametrii din pct. 1–11 ale Lotului I, respectiv ale Lotului II. În caz contrar, specificația confirmă existența unui singur produs eligibil per lot, ceea ce contravine art. 37 din Legea nr. 131/2015 (specificațiile tehnice nu pot indica un anumit producător, o anumită origine sau producție și trebuie să asigure accesul egal al operatorilor economici). Multumesc!
Ответ (21 авг 2026, 14:22):
Buna ziua. Necesitatea achiziționării aeronavelor fără pilot rezultă din necesitățile operaționale ale autorității contractante și din specificul activităților pentru care acestea urmează să fie utilizate. Echipamentele nu urmează să fie achiziționate în scopul utilizării generale sau pentru activități agricole în sensul obișnuit al termenului, ci pentru realizarea unor operațiuni specifice, inclusiv: • aplicarea tratamentelor asupra vegetației forestiere; • pulverizarea soluțiilor asupra suprafețelor forestiere; • împrăștierea unor materiale necesare activităților silvice; • monitorizarea și inspectarea vegetației forestiere; • identificarea și documentarea situațiilor din teren; • cartografierea și documentarea suprafețelor forestiere; • monitorizarea stării vegetației; • realizarea de imagini RGB și termice. Prin urmare, specificațiile tehnice au fost stabilite pornind de la rezultatul funcțional și operațional necesar autorității contractante, și nu de la intenția de a achiziționa un anumit model sau o anumită marcă de dronă. Mai mult, menționăm și faptul că, grupul de lucru a procedat la o reevaluare a pieței și a soluțiilor tehnice disponibile, precum și a gradului de accesibilitate și claritate a cerințelor tehnice stabilite în caietul de sarcini. Ca urmare a acestei reevaluări, grupul de lucru a constatat oportunitatea ajustării și clarificării unor cerințe tehnice, astfel încât acestea: • să reflecte în continuare necesitățile obiective ale autorității contractante; • să corespundă destinației reale a echipamentelor; • să fie suficient de clare pentru operatorii economici; • să permită ofertarea unor soluții tehnice echivalente; • să asigure un cadru concurențial corespunzător; • să asigure acces egal operatorilor economici interesați. A se reține că, aceste modificări reprezintă rezultatul procesului propriu al autorității contractante de verificare și optimizare a documentației de atribuire și au avut ca scop îmbunătățirea clarității și funcționalității acesteia, reieșind din dreptul autorității contractante de a-și clarifica și ajusta documentația în etapa dată a procedurii.
Дата:
20 авг 2026, 14:24
Название вопроса:
Produse echivalente
Вопрос:
Buna ziua, Caietul de sarcini nu conține nicăieri mențiunea „sau echivalent". Solicităm introducerea acesteia și reformularea parametrilor în cerințe funcționale minime (capacitate de lucru ha/oră, energie utilă în kWh, rezoluție termică, precizie de măsurare), nu în valori de catalog.
Ответ (21 авг 2026, 14:23):
Buna ziua. Autoritatea contractantă a introdus în caietul de sarcini principiul potrivit căruia, pentru cerințele exprimate printr-o anumită tehnologie, configurație sau soluție constructivă, ofertantul poate propune o soluție tehnică echivalentă. O asemenea soluție va fi acceptată în măsura în care ofertantul demonstrează că aceasta asigură cel puțin nivelul solicitat de: • performanță; • funcționalitate; • precizie; • siguranță; • fiabilitate. Această abordare confirmă faptul că autoritatea contractantă nu urmărește achiziționarea unui produs determinat, ci obținerea funcționalității și performanței necesare.
Дата:
20 авг 2026, 14:25
Название вопроса:
justificare necesar parametri tehnici
Вопрос:
Buna ziua, Solicităm comunicarea notei de fundamentare / studiului de piață care a stat la baza stabilirii parametrilor tehnici și a valorii estimate, cu indicarea ofertelor consultate. Multumim!
Ответ (21 авг 2026, 14:32):
Buna ziua.Potrivit art. 35 alin. (1) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, operatorii economici interesați au dreptul de a solicita clarificări cu privire la documentația de atribuire. Acest drept vizează clarificarea cerințelor și informațiilor incluse în documentația de atribuire și nu instituie un drept general de acces la documentele interne de fundamentare, materialele de lucru sau sursele de informare utilizate de autoritatea contractantă la pregătirea achiziției. Parametrii tehnici au fost stabiliți în funcție de necesitățile obiective și funcționale ale autorității contractante, precum și de destinația echipamentelor, respectiv utilizarea acestora în cadrul activităților silvice. Totodată, valoarea estimată a fost determinată în conformitate cu prevederile art. 4 din Legea nr. 131/2015. În ceea ce privește solicitarea de prezentare a „ofertelor consultate”, precizăm că eventualele informații de piață sau oferte indicative utilizate la fundamentarea achiziției constituie surse de informare ale autorității contractante și nu fac parte din documentația de atribuire. Prin urmare, solicitarea privind transmiterea notei de fundamentare/studiului de piață și a ofertelor consultate nu constituie o solicitare de clarificare a documentației de atribuire, motiv pentru care acestea nu se comunică în cadrul prezentei etape. Autoritatea contractantă rămâne disponibilă pentru clarificarea oricăror cerințe concrete cuprinse în documentația de atribuire, în condițiile legislației aplicabile.
Дата:
20 авг 2026, 14:25
Название вопроса:
Partener autorizat
Вопрос:
Pct. 10 din secțiunea IMPORTANT — „dovada desemnării din partea uzinei producătoare … în calitate de dealer și/sau reprezentant autorizat în țară": dacă producătorul-țintă are un singur partener desemnat în Republica Moldova, această cerință de calificare garantează prin ea însăși un singur ofertant. Se acceptă scrisoare de autorizare/suport din partea distribuitorului oficial regional sau UE al producătorului, respectiv angajament de furnizare prin canal autorizat?
Ответ (21 авг 2026, 14:34):
Buna ziua. Cerinta prevăzută la pct. 10 din secțiunea „IMPORTANT” nu are ca scop limitarea participării la un anumit producător, dealer sau reprezentant și nu condiționează participarea de existența unui singur operator economic autorizat în Republica Moldova. Prin această cerință autoritatea contractantă urmărește să se asigure că echipamentul ofertat este provenit dintr-un canal de distribuție autorizat și că ofertantul poate asigura furnizarea, garanția și suportul tehnic aferent echipamentului. În acest sens, se acceptă și scrisoarea de autorizare/suport emisă de distribuitorul oficial regional/UE al producătorului sau un angajament de furnizare printr-un canal oficial/autorizat, cu condiția demonstrării trasabilității echipamentului și a asigurării obligațiilor de garanție și suport tehnic. Totodată, cerința nu exclude ofertarea unor soluții tehnice echivalente, în condițiile caietului de sarcini, și nu este destinată favorizării unui anumit producător sau operator economic.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.