1
Период разъяснений
с 16.09.2025 16:28
по 26.09.2025 17:00
2
Подача предложений
с 26.09.2025 17:00
по 07.10.2025 10:00
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка

5
Контракт

Статус Оценка
Оценочная стоимость без НДС 808 300 MDL
Период уточнений: 16 сен 2025, 16:28 - 26 сен 2025, 17:00
Подача предложений: 26 сен 2025, 17:00 - 7 окт 2025, 10:00

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Реклама
Реклама

Servicii de proiectare a secției Reanimare Somatică din cadrul IMSP IMC

Информация о заказчике
Фискальный код/IDNO
Адрес
2062, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, Burebista, 93
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Corina Cebuc
Контактный номер
022-55-96-46
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
16 сен 2025, 16:28
Дата последних изменений
18 сен 2025, 15:02
Achizitii.md ID
21476678
CPV
71300000-1 - Servicii de inginerie
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Реклама
Документы процедуры закупок
ds_proiectare.docx
Документация к предложению
-
16.09.25 16:28
ds_proiectare.semnat.pdf ds_proiectare.semnat.pdf
Документация к предложению
-
16.09.25 16:28
1 duae_ro_0.doc
Документация к предложению
-
16.09.25 16:28
Дата:
18 сен 2025, 15:02
Название вопроса:
Expertiza Tehnică a Construcției
Вопрос:
Bună ziua. Nu este clar dacă este nevoie de făcut expertiza tehnică a cosntrucției. Ea este deja, sau o să fie nevoie să o facă ofertantul câștigător și deci trebuie să o includem în ofertă ?
Ответ (19 сен 2025, 08:42):
Bună ziua, expertiza tehnică va fi inclusă în ofertă.
Дата:
24 сен 2025, 21:49
Название вопроса:
Servicii - Documentația Standard
Вопрос:
De ce solicitați documente din documentația standard penrtu lucrări pe când solicitați servicii ? Vă rog respectuos să vă conformați legii 131 și să elaborați documentația de atribuire conform D.S. pentru servicii - inclusiv anunțul de participare.În caz contrar vom contesta documentația de atribuire până la expirarea perioadei de actualizare. Anexele din DS pentru lucrări nu sunt relevante pentru prestările de servicii. Serviciile se măsoară în ore iar lucrările în cantități (volume, unități etc.) Documentaţia standard pentru realizarea achizițiilor publice de bunuri și servicii o puteți descărca de pe saitul oficial al Agenției pentru Achiziții Publice. https://tender.gov.md/ro/content/documenta%C5%A3ia-standard-pentru-realizarea-achizi%C8%9Biilor-publice-de-bunuri-%C8%99i-servicii. Mersi.
Ответ (25 сен 2025, 11:52):
Vă sugerăm să citiți atent documentația standard și legislația aferentă. În acest context vă informăm că, potrivit Documentației standard aprobată prin Ordinul nr. 69 din 07.05.2021 cu privire la aprobarea Documentației standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări, Secţiunea 1, Dispoziții generale ,,Prezenta Documentaţie reprezintă o instrucţiune pentru autoritățile contractante și ofertanţi, utilizată la inițierea şi desfăşurarea procedurilor de achiziţii publice de lucrări sau procedurilor de achiziţii publice de servicii de proiectare și de lucrări”. Astfel, prezenta procedură de achiziție a fost întocmită în strictă conformitate cu legislația în vigoare cu privire la achizițiile publice.
Дата:
24 сен 2025, 22:50
Название вопроса:
DUAE modificat
Вопрос:
De ce ați întrodus modificări în DUAE ? Documentul unic de achiziții european, este o declarație pe proprie răspundere, prin care operatorul economic confirmă îndeplinirea criteriilor de calificare și selecție necesare în cadrul procedurilor de achiziție publică în Republica Moldova. El nu poate fi modificat aleatoriu de către autoritate contractantă. Vă rog să anexați DUAE fără modificări și completat de autoritate contractantă num ai acolo unde este clar indicat cine și unde completează. Exemplu1 : Capitolul III. Motive de excludere din cadrul procedurii de achiziție publică. Este clar indicat că: ”Compartimentul se completează de către operatorii economici.” Iar voi ați adăugat la acest capitol cerințe suplimentare care încalcă conceptul de ”Document Unic”. Deci autoritate contractatnă nu are dreptul să modifice nimic la acest capitol. Exepmlu 2: Captiloul 4 coloana 2 se completează de către autoritate contractantă. Deci se completează - nu se modifică. Adică, completați acolo unde este lăsat loc pentru completarea așa precum în punctul 4 B.2. și 4B.e, dar nu modificați sau adăugați text precum ați făcut la 4 B.1 Vă rog respectuos să vă consultați cu un specialist în domeniul achizițiilor publice și să actualizați DUAE completat de către autoritatea contractantă numai acolo unde este cerut. Sau să veniți cu clarificări sau argumentări. Mersi.
Ответ (25 сен 2025, 11:58):
Această clarificare este fără obiect, din care motiv un răspuns concret nu poate fi formulat. Totodată, pe această cale, anunțăm operatorii economici interesați și participanți la prezenta procedură de achiziție că cerința inidcată în DUAE la punctul 4B1 ,,Certificat bancar de disponibilitate a banilor lichizi/resurse creditare pentru demararea lucrărilor în cuantumul de cel puțin 50% din valoarea ofertei cu TVA, eliberat de o bancă comercială cu o zi înaintea de data depunerii ofertei” nu constituie un criteriu de evaluare și va fi ignorat. La întocmirea ofertei se va ține cont de criteriile privind eligibilitatea participanților indicate la punctul 15 în anunț.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.