Selectaţi tipul procedurii
1
Perioada de actualizare
de la
03.09.2026 11:18
până la 07.09.2026 00:00
până la 07.09.2026 00:00
au rămas 3 zile
2
Propunerea ofertelor
de la
07.09.2026 00:00
până la 10.09.2026 15:00
până la 10.09.2026 15:00
3
Licitaţie
11.09.2026 15:00
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Perioada de actualizare
Valoarea estimată fără TVA
112 500 MDL
Perioada clarificărilor:
3 sept 2026, 11:18 - 7 sept 2026, 0:00
Perioada de depunere a ofertelor:
7 sept 2026, 0:00 - 10 sept 2026, 15:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Imposibil de abonat
în perioada Perioada de actualizare
Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc)
Informaţia despre solicitant
Denumirea
Codul fiscal/IDNO
Adresa
2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Sprîncenoaia 1
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
3 sept 2026, 11:18
Data ultimilor modificări
3 sept 2026, 13:58
Achizitii.md ID
21671877
MTender ID
CPV
39700000-9 - Aparate de uz casnic
Tipul procedurii
Achiziții cu costuri mici
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
anunt simplificat_mașini și utilaje_030926_w.pdf
anunt simplificat_mașini și utilaje_030926_w.pdf
tenderNotice
- Anunț
3.09.26 11:18
Data:
3 sept 2026, 13:58
Subiectul întrebării:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Întrebare:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Răspuns (3 sept 2026, 15:22):
Bună ziua! Noi am exclus la maxim denumirile de branduri, mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate. Vă mulțumesc.
Data:
3 sept 2026, 13:59
Subiectul întrebării:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Întrebare:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Răspuns (3 sept 2026, 15:22):
Bună ziua! Noi am exclus la maxim denumirile de branduri, mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate. Vă mulțumesc.
Data:
3 sept 2026, 14:02
Subiectul întrebării:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Întrebare:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Răspuns (3 sept 2026, 15:22):
Bună ziua! Noi am exclus la maxim denumirile de branduri, mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate. Vă mulțumesc.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK