Achiziţie publică
21665723
Licențe software pentru extinderea și actualizarea soluției Axence nvision (onpremise) la versiunea 2026
1
Perioada de actualizare
de la 11.08.2026 16:39
până la 14.08.2026 10:00
până la 14.08.2026 10:00
2
Propunerea ofertelor
de la 14.08.2026 10:00
până la 18.08.2026 10:00
până la 18.08.2026 10:00
3
Licitaţie
19.08.2026 15:00
4
Evaluare
5
Ofertele au fost evaluate
Statut
Ofertele au fost evaluate
Valoarea estimată fără TVA
166 666,66 MDL
Perioada clarificărilor:
11 aug 2026, 16:39 - 14 aug 2026, 10:00
Perioada de depunere a ofertelor:
14 aug 2026, 10:00 - 18 aug 2026, 10:00
Începutul licitației:
19 aug 2026, 15:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Specificații tehnice:
1. Actualizarea licențelor existente pentru modulele Network, Inventory și Help Desk pentru 170 endpoint-uri la versiunea 2026.
2. Licențe noi (perpetua) pentru modulele Users și Data Guard pentru 170 endpoint-uri:
• Perioada de mentenanță și actualizări minim 12 luni.
• Compatibilitate cu SO Windows 10 și Windows 11.
• Compatibil cu versiunea existentă Axence nVision 2024-2026.
3. Configurarea politicilor inițiale pentru Data Guard și Users.
4. Cerințe pentru modulul Data Guard:
• Blocarea porturilor și a suporturilor media (unități flash, unități hard disk portabile, Bluetooth, IrDA, aparate foto și playere MP3 portabile, care funcționează în modul dispozitiv multimedia – WPD, sloturi SD.
• Gestionarea drepturilor de acces la diferite niveluri (utilizatori Active Directory și stații de lucru). Acordarea de drepturile corespunzătoare legate de utilizarea suporturilor media și drepturile de auditare, citire, scriere și executare fișiere anumitor utilizatori.
• Configurarea grupurilor de computere, autorizarea unităților flash și a hard disk-urilor corporative și blocarea dispozitivelor private.
Cerințe pentru modulul Users:
• Monitorizarea activității utilizatorilor pe stațiile de lucru Windows (timpul de activitate/inactivitate).
• Analizarea informațiilor de rețea (Inventory hardware și software). Rularea strictă a programelor autorizate.
• Filtrare web (White-listing): Acces permis exclusiv la portalurile instanțelor și platformelor educaționale, blocând alte resurse din internet.
• Colectarea și transferul automat a informațiilor despre activitatea utilizatorului la fiecare oră.
• Generarea datelor despre activitatea utilizatorului (Timp de lucru, Aplicații accesate, Site-uri web, Utilizarea lățimii de bandă.
• Detectarea și modificarea automatizată în baza de date nVision a adresei IP în cazul realocării adresei în regim DHCP.
Instalarea softuri aprobate dintr-un portal intern, eliminând necesitatea intervențiilor manuale ale echipei TI
Notă: Lucrările de instalare, configurare și punere în funcțiune a soluției vor fi executate de un operator economic rezident în Republica Moldova. Costul aferent acestor lucrări va fi inclus integral în oferta financiară. Instruirea a minimum 2 administratori ai autorității contractante.
1. Actualizarea licențelor existente pentru modulele Network, Inventory și Help Desk pentru 170 endpoint-uri la versiunea 2026.
2. Licențe noi (perpetua) pentru modulele Users și Data Guard pentru 170 endpoint-uri:
• Perioada de mentenanță și actualizări minim 12 luni.
• Compatibilitate cu SO Windows 10 și Windows 11.
• Compatibil cu versiunea existentă Axence nVision 2024-2026.
3. Configurarea politicilor inițiale pentru Data Guard și Users.
4. Cerințe pentru modulul Data Guard:
• Blocarea porturilor și a suporturilor media (unități flash, unități hard disk portabile, Bluetooth, IrDA, aparate foto și playere MP3 portabile, care funcționează în modul dispozitiv multimedia – WPD, sloturi SD.
• Gestionarea drepturilor de acces la diferite niveluri (utilizatori Active Directory și stații de lucru). Acordarea de drepturile corespunzătoare legate de utilizarea suporturilor media și drepturile de auditare, citire, scriere și executare fișiere anumitor utilizatori.
• Configurarea grupurilor de computere, autorizarea unităților flash și a hard disk-urilor corporative și blocarea dispozitivelor private.
Cerințe pentru modulul Users:
• Monitorizarea activității utilizatorilor pe stațiile de lucru Windows (timpul de activitate/inactivitate).
• Analizarea informațiilor de rețea (Inventory hardware și software). Rularea strictă a programelor autorizate.
• Filtrare web (White-listing): Acces permis exclusiv la portalurile instanțelor și platformelor educaționale, blocând alte resurse din internet.
• Colectarea și transferul automat a informațiilor despre activitatea utilizatorului la fiecare oră.
• Generarea datelor despre activitatea utilizatorului (Timp de lucru, Aplicații accesate, Site-uri web, Utilizarea lățimii de bandă.
• Detectarea și modificarea automatizată în baza de date nVision a adresei IP în cazul realocării adresei în regim DHCP.
Instalarea softuri aprobate dintr-un portal intern, eliminând necesitatea intervențiilor manuale ale echipei TI
Notă: Lucrările de instalare, configurare și punere în funcțiune a soluției vor fi executate de un operator economic rezident în Republica Moldova. Costul aferent acestor lucrări va fi inclus integral în oferta financiară. Instruirea a minimum 2 administratori ai autorității contractante.
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-2032, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str.Nicolae Titulescu 35
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
11 aug 2026, 16:31
Data ultimilor modificări
11 aug 2026, 16:39
Valoarea estimată (fără TVA)
166 666,66 MDL
Pasul minim de micşorare a ratei de licitaţie
1 666,67 MDL
Achizitii.md ID
21665723
MTender ID
Tipul procedurii
Achiziții cu costuri mici
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Adresa de livrare
MD-2032, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str.Nicolae Titulescu 35
Durata contractului
20 aug 2026 16:37 - 31 dec 2026 16:37
Lista pozițiilor
1)
Denumirea
Licențe software pentru extinderea și actualizarea soluției Axence nvision (onpremise) la versiunea 2026
CPV: 48200000-0 - Pachete software pentru reţele, internet şi intranet
Cantitatea: 1.0
Unități de măsură: Unitate
Setările abonării sunt salvate.
Rețineți, puteți întotdeauna să vă întoarceți în secțiunea Abonări și să faceți modificări în frecvența primirii scrisorilor, să ștergeți sau să adăugați categorii și cumpărători.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Fonduri insuficiente
Pe contul Dvs. nu sunt fonduri suficiente pentru a activa abonamentul. Supliniți contul, pentru a continua.
Configurarea abonamentelor
Abonați-vă la notificările zilnice pe email, conform categoriilor CPV și/sau IDNO selectate, pentru perioada:
Costul abonamentului este de 10 lei cu TVA pe lună.
Vezi Regulamentul
Documentele procedurii de achiziție
anunt de participare simplificat - licente software pentru extinderea și actualizarea solutiei axence nvision (onpremise) la versiunea 2026.pdf
anunt de participare simplificat - licente software pentru extinderea și actualizarea solutiei axence nvision (onpremise) la versiunea 2026.pdf
Documentele la ofertă
-
11.08.26 16:39
Mai jos sunt ofertele participanților, documentele la oferte le puteți vedea făcând clic pe simbolul mapei.
Pe baza deciziei grupului de lucru pentru selectare învingătorului este necesar să:
1) Descalificați participanții ai căror prețuri sunt mai mici decît oferta învingătorului și indicați motivul descalificării.
2) Selectați învingătorul dînd clic pe butonul recunoaște învingator.
3) După selectarea învingătorului, faceți clic pe butonul: “Confirmă decizia”.
Calificarea participanţilor
№
Denumirea participantului
Preţul ofertei
Statut
1
Denumirea participantului:
XONTECH Systems
Preţul ofertei:
208 750 MDL
Statut:
Învingător
corespunde cerintelor de calificare si selectie
26.08.26 13:43
Motivul: corespunde cerintelor de calificare si selectie
Documentele de calificare
decizia gl licente soft din 26.08.2026 p-u platforma.pdf
decizia gl licente soft din 26.08.2026 p-u platforma.pdf
ID: c9b0e208-062d-4cd0-977a-a81aff1e0fb8
Oferta câștigătoare
26.08.26 13:43
Documentele depuse cu oferta
anexa nr. 2 declaraţie de eligibilitate xontech systems srl.signed.pdf
anexa nr. 2 declaraţie de eligibilitate xontech systems srl.signed.pdf
ID: 54b09424-26d3-4bdb-ab94-175e45e9bef2
Documente de eligibilitate
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 10:00
anexa nr. 12 lista principalelor livrări xontech systems srl.signed.pdf
anexa nr. 12 lista principalelor livrări xontech systems srl.signed.pdf
ID: 10608aa2-e0b2-403e-ba9c-987d21e95e6b
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
certificate companie_xontech systems (5).signed.pdf
certificate companie_xontech systems (5).signed.pdf
ID: 16ff7e53-73c1-413e-95b8-7d041460cf4c
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
anexa nr. 23 specificații de preț xontech systems srl.signed.pdf
anexa nr. 23 specificații de preț xontech systems srl.signed.pdf
ID: 4583d453-dbcb-430a-9c6d-53290ffefe37
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
personal certificat_axence_bulat_ace_en.signed.pdf
personal certificat_axence_bulat_ace_en.signed.pdf
ID: 553e0b29-77d2-4ca7-a9bb-6a2c6b2a28d4
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
anexa 22 specificatii tehnice_xontech_anp.signed.pdf
anexa 22 specificatii tehnice_xontech_anp.signed.pdf
ID: 8a3bb57e-d5bd-464f-9852-08dcf4140d7f
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
maf anap - rep of moldova signed.signed.pdf
maf anap - rep of moldova signed.signed.pdf
ID: ae607254-89ad-489b-b896-500067951b5d
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
duae xontech systems s.r.l.signed.pdf
duae xontech systems s.r.l.signed.pdf
ID: b7807998-b13e-406c-9f6d-774f263f3d50
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
declarație privind disponibilitatea de acordare a suport tehnic xontech systems srl.signed.pdf
declarație privind disponibilitatea de acordare a suport tehnic xontech systems srl.signed.pdf
ID: c67c230a-06ce-44ec-a14a-ff9dac1756a7
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
anexa 8 declarație privind valabilitatea ofertei xontech systems s.r.l.signed.pdf
anexa 8 declarație privind valabilitatea ofertei xontech systems s.r.l.signed.pdf
ID: e16b4122-bd0e-45cf-9781-efd543a1bb94
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
anexa 7 cerere de participare xontech systems s.r.l.signed.pdf
anexa 7 cerere de participare xontech systems s.r.l.signed.pdf
ID: e5cf936e-fd4e-41f7-a2b9-a0793e3a8489
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
f3.3_formular informativ pentru ofertant xontech systems srl.signed.pdf
f3.3_formular informativ pentru ofertant xontech systems srl.signed.pdf
ID: ef02665f-b4d8-4543-ba79-800dd151965a
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
17.08.26 17:33
Data deschiderii:
18.08.26 14:50
Istoria licitației
Vezi licitația
Cu părere de rău întrebările se pun doar în perioada "Activ".
Clarificări
Document semnat cu succes
OK