1
Perioada de actualizare
de la 10.08.2026 14:49
până la 20.08.2026 15:00
2
Propunerea ofertelor
de la 20.08.2026 15:00
până la 31.08.2026 15:00
3
Licitaţie

4
Evaluare
5
Ofertele au fost evaluate
Statut Activ
Valoarea estimată fără TVA 1 150 000 MDL
Perioada clarificărilor: 10 aug 2026, 14:49 - 20 aug 2026, 15:00
Perioada de depunere a ofertelor: 20 aug 2026, 15:00 - 31 aug 2026, 15:00
Începutul licitației: nu va fi folosită

Suport Tehnic pentru furnizori:

(+373) 79999801


Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.

Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc” CONFORM CAIETULUI DE SARCINI
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
3600, MOLDOVA, Ungheni, locality, Nationala nr.7
Web site
---
Persoana de contact
Nume Prenume
Svetlana Munteanu
Telefonul de contact
+37368028593
Datele achizitiei
Data publicării
Data ultimilor modificări
12 aug 2026, 16:16
Valoarea estimată (fără TVA)
1 150 000 MDL
Achizitii.md ID
21665188
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Adresa de livrare
3600, MOLDOVA, Ungheni, mun.Ungheni, MUN.UNGHENI
Durata contractului
1 sept 2026 03:00 - 30 nov 2026 02:00
Lista pozițiilor
1)
Denumirea
Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc” CPV: 71200000-0 - Servicii de arhitectură şi servicii conexe
Cantitatea: 1.0
Unități de măsură: Unitate
Publicitate
Documentele procedurii de achiziție
Documentația_standard_bunuri_omf_115_15_09_2021
Documentele la ofertă
DOCUMENTATIA STANDARTA
10.08.26 14:49
DUAE
Documentele la ofertă
DUAE
10.08.26 14:49
Caiet de sarcini
Documentele la ofertă
CAIET DE SARCINI
10.08.26 14:49
Anunt de participare
Documentele la ofertă
aNUNT DE PARTICIPARE
10.08.26 14:49

Mai jos sunt ofertele participanților, documentele la oferte le puteți vedea făcând clic pe simbolul mapei.

Pe baza deciziei grupului de lucru pentru selectare învingătorului este necesar să:

1) Selectați învingătorul dînd clic pe butonul recunoaște învingător.

2) Trimiteți în termen de 3 zile la adresa de e-mail AAP bap@tender.gov.md forma scanată a deciziei grupului de lucru.

3) După selectarea învingătorului, faceți clic pe butonul: “Confirmă decizia”.

Calificarea participanţilor
Denumirea participantului
Preţul ofertei
Statut
1
Denumirea participantului:

Eastern Marketing Insights

Preţul ofertei: 650 000 MDL
Statut: Anulat
Motivul: evaluarea ofertelor
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
2
Denumirea participantului:

Business Consulting Institute

Preţul ofertei: 920 000 MDL
Statut: Anulat
Motivul: evaluarea ofertelor
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
3
Denumirea participantului:

Goldtech Solution

Preţul ofertei: 977 500 MDL
Statut: Anulat
Motivul: evaluarea ofertelor
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
4
Denumirea participantului:

ProConsulting

Preţul ofertei: 1 060 000 MDL
Statut: Anulat
Motivul: evaluarea ofertelor
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
5
Denumirea participantului:

Europolis SRL

Preţul ofertei: 1 075 000 MDL
Statut: Anulat
Motivul: evaluarea ofertei
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
Istoria licitației
Vezi licitația
Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc”
Data:
12 aug 2026, 16:16
Subiectul întrebării:
Solicitare de clarificare privind criteriul de eligibilitate referitor la experiența similară a operatorului economic
Întrebare:
Stimată Doamnă Munteanu, În conformitate cu prevederile Caietului de sarcini (Anexa 1 – Termeni de referință, secțiunea 6 "Calificarea furnizorului de servicii de succes"), solicităm o clarificare cu privire la interpretarea criteriului de eligibilitate referitor la experiența similară a operatorului economic. Caietul de sarcini prevede următoarele criterii minime de calificare: "Cel puțin cinci (5) ani de experiență în elaborarea studiilor de prefezabilitate/studiilor de fezabilitate/planurilor de afaceri;" "Cel puțin două (2) sarcini similare pentru instituții/agenții/întreprinderi publice din Republica Moldova și/sau regiunea Europei de Est;" Întrebarea noastră: Vă rugăm să confirmați dacă sintagma "sarcini similare" de la punctul 2 se referă și la: studii de prefezabilitate/fezabilitate/planuri de afaceri elaborate pentru alte tipuri de infrastructură economică, industrială sau de afaceri (de exemplu: zone economice libere, platforme logistice, infrastructură de afaceri, parcuri tehnologice sau de inovare, proiecte de dezvoltare industrială/regională de complexitate și scop comparabile, precum și elemente de dezvoltare urbană relevante - cum ar fi studii de prefezabilitate/fezabilitate pentru regenerare urbană, planuri de dezvoltare economică locală/regională, strategii de dezvoltare a infrastructurii economice municipale sau proiecte de zonare funcțională și amenajare teritorială cu componentă investițională), indiferent dacă acestea sunt sau nu calificate juridic drept "parc industrial" în jurisdicția respectivă. Menționăm că această clarificare este relevantă în special pentru operatorii economici din jurisdicții în care conceptul juridic de "parc industrial" (așa cum este definit de Legea nr. 182/2010 a Republicii Moldova) nu are un corespondent legal identic, dar care dispun de portofolii ample de studii de fezabilitate pentru infrastructură economică, industrială și de dezvoltare urbană comparabile ca natură, complexitate și obiective. Precizăm că, la nivelul cerințelor pentru experții cheie individuali (poziția "Expert Parcuri Industriale / Infrastructură de Afaceri"), Caietul de sarcini menționează explicit experiența în "parcuri industriale, zone de afaceri, centre logistice, zone economice libere sau infrastructură similară" ca fiind un avantaj - formulare care nu se regăsește însă în criteriul de eligibilitate a companiei. Solicităm, prin urmare, confirmarea dacă această distincție este intenționată. Vă rugăm să ne comunicați poziția oficială a Autorității Contractante cu privire la această interpretare, pentru a asigura conformitatea deplină a ofertei noastre cu cerințele documentației de atribuire. Vă mulțumim pentru clarificare,
Răspuns (17 aug 2026, 14:33):
Buna ziua! Revin cu un raspuns la intrebarea dumneavoastra
Cu părere de rău întrebările se pun doar în perioada "Activ".
Clarificări