1
Perioada de actualizare
de la 02.04.2025 17:31
până la 14.04.2025 09:30
au rămas 5 zile
2
Propunerea ofertelor
de la 14.04.2025 09:30
până la 05.05.2025 09:30
3
Licitaţie
06.05.2025 09:00
4
Evaluare

5
Contract

Statut Perioada de actualizare
Valoarea estimată fără TVA 3 486 230 MDL
Perioada clarificărilor: 2 apr 2025, 17:31 - 14 apr 2025, 9:30
Perioada de depunere a ofertelor: 14 apr 2025, 9:30 - 5 mai 2025, 9:30

Suport Tehnic pentru furnizori:

(+373) 79999801

Abonează-te

Achiziționarea dispozitivelor medicale conform necesităților insituțiilor medico-sanitare publice (listă suplimentară nr.5)

Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Web site
---
Persoana de contact
Nume Prenume
Sergiu Balta
Telefonul de contact
+ 373 022 222 364
Datele achizitiei
Data publicării
2 apr 2025, 17:31
Data ultimilor modificări
8 apr 2025, 14:59
Achizitii.md ID
21392254
CPV
33100000-1 - Echipamente medicale
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021.docx
Documentele la ofertă
-
2.04.25 17:31
duae_ro_0 (1).doc
Documentele la ofertă
-
2.04.25 17:31
contract nou.docx
Documentele la ofertă
-
2.04.25 17:31
formularele_.xlsx
Documentele la ofertă
-
8.04.25 14:59
anunt de participare_modi_5.signed.pdf anunt de participare_modi_5.signed.pdf
Documentele la ofertă
-
8.04.25 14:59
Data:
3 apr 2025, 09:24
Subiectul întrebării:
Inregistrare AMDM
Întrebare:
Bună ziua. Dvs. solicitați prezentarea nr. de înregistrare a dispozitivului ofertat în Registrul de Stat al Dispozitivelor Medicale. În caz că produsul nu este clasificat ca dispozitiv medical ce acte sunt necesare de prezentat?
Răspuns (7 apr 2025, 11:00):
Mulțumim pentru clarificarea depusă, pentru loturile care nu sunt dispozitive medicale este menționat în specificația tehnică documentele ce urmează a fi prezentate. Pentru celelalte loturi se va prezentat dovada înregistrării dispozitivului ofertat în Registrul de Stat al Dispozitivelor Medicale .
Lot nr. 23 Pat medical mecanic cu 5 functii
Data:
3 apr 2025, 09:39
Subiectul întrebării:
Buget
Întrebare:
Va rog sa verificati buget pentru 48 de bucati. este o eroare
Răspuns (7 apr 2025, 11:01):
Mulțumim pentru clarificarea depusă, pentru lotul dat s-a produs o eroare, având în vedere că sistemul electronic nu permite modificarea valorii estimative, lotul va fi inclus în altă procedură de achiziție publică.
Data:
3 apr 2025, 16:39
Subiectul întrebării:
Lotul nr. 14 - Lot nr. 14 Centrifugă pentru pungi de sânge
Întrebare:
Buna ziua. Va rugam sa ne comunicati daca se admit centrifugi cu viteza maxima de 4650 rpm si pung de 500 ml
Răspuns (8 apr 2025, 14:52):
Mulțumim pentru clarificarea depusă, menționăm că specificația tehnică este stabilită conform necesităților beneficiarului final, totodată, conform documentației de atribuire, se acceptă oferte alternative.
Data:
3 apr 2025, 17:00
Subiectul întrebării:
Lot nr. 14 Centrifugă pentru pungi de sânge
Întrebare:
Dat fiind faptul ca uneori exista o confuzie intre viteza maxima a rotorului si viteza maxima a centrifugii, rugam sa precizati daca 6000 RPM se cer a fi atisi de rotor sau de centrifuga. De regula, viteza maxima pentru pungile de sange este intre 3500 si 4000 RPM. Rugam sa indicati standardul/protocolul care solicita centrifugarea pungilor la 6000 RPM.
Răspuns (8 apr 2025, 14:52):
Mulțumim pentru clarificarea depusă, 6000 RPM se referă la viteza maxima a centrifugii. menționăm că specificația tehnică este stabilită conform necesităților beneficiarilor finali, totodată, conform documentației de atribuire, se acceptă oferte alternative.
Data:
8 apr 2025, 12:08
Subiectul întrebării:
Lot 26
Întrebare:
Solicitare de clarificare privind cerința: · „Baterii min. 2 buc., autonomie în regim de utilizare pentru o baterie de minim 7 ore” · „Încărcător baterie (cu 2 sloturi) – obligatoriu” Stimată Autoritate Contractantă, Dorim să solicităm revizuirea acestei cerințe, întrucât în prezent, producătorii de top de detectoare digitale utilizează o tehnologie nouă, care înlocuiește sistemul clasic cu baterii detașabile și încărcătoare externe. Mai exact, noile modele de detectoare sunt echipate cu două baterii interne, care funcționează simultan și oferă o autonomie extinsă de până la 16 ore de utilizare intensivă și neîntreruptă. Încărcarea se realizează prin port USB-C cu încărcare rapidă, fără a necesita scoaterea bateriilor sau folosirea unui încărcător cu sloturi. Această soluție tehnologică asigură o autonomie mai mare decât cerința minimă (2 x 7 ore) și aduce un beneficiu esențial în contextul clinic al utilizării detectorului – menținerea protecției IP67. Aceasta este critică în situațiile în care detectorul este utilizat sub pacient, imediat după intervenții chirurgicale, unde există risc real de contact cu fluide biologice. Sistemele cu baterii detașabile implică scoaterea frecventă a capacului, ceea ce în timp poate compromite etanșeitatea și siguranța aparatului. Având în vedere cele de mai sus, propunem reformularea cerinței astfel: „Sistemul de alimentare al detectorului va permite o autonomie totală de minim 14 ore în regim de utilizare intensivă, fie prin utilizarea a două baterii interschimbabile, fie prin utilizarea simultană a două baterii integrate. Sistemul trebuie să permită încărcarea eficientă a bateriilor și poate include soluții moderne de încărcare internă. Gradul de protecție al detectorului va fi de minim IP54, fiind recomandat IP67 pentru utilizare în medii cu risc de contaminare biologică.” Considerăm că această reformulare: · păstrează cerințele funcționale esențiale, · nu limitează concurența, · dar permite participarea unor soluții moderne, conforme cu standardele actuale din domeniul imagisticii medicale.
Răspuns (8 apr 2025, 14:55):
Mulțumim pentru clarificarea depusă, conform documentației de atribuire sunt indicate cerințele tehnice minime solicitate, conform necesităților beneficiarului final. Propunerile dvs. sunt binevenite dar nu sunt contrare specificațiilor tehnice minime înaintate.
Data:
8 apr 2025, 20:14
Subiectul întrebării:
Lot nr. 14 Centrifugă pentru pungi de sânge
Întrebare:
Reiteram intrebarea de mai sus. Viteza maxima a centrifugii nu este relevanta in acest caz. Relevanta are viteza rotorului. Rugam sa ne comunicat daca este admisa centrufuga ce atinge viteza rotrului de 4000 RPM.
Subiectul întrebării
Întrebare
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.