Select the type of procedure
Commercial procurement
21667154
1
Enquiry period
with
14.08.2026 14:03
to 19.08.2026 10:00
to 19.08.2026 10:00
2
Bidding period
with
19.08.2026 10:00
to 22.08.2026 10:00
to 22.08.2026 10:00
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Evaluation
Estimated value without VAT
1 030 055 MDL
Period of clarifications:
14 Aug 2026, 14:03 - 19 Aug 2026, 10:00
Submission of proposals:
19 Aug 2026, 10:00 - 22 Aug 2026, 10:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Evaluation
Construcția iluminatului public stradal în satul Mîndrești rl Telenești la PT-146
Information about customer
Title
Fiscal code/IDNO
Address
5825, MOLDOVA, Teleneşti, s.Mîndreşti, s Mindresti r Telenesti
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
14 Aug 2026, 14:03
Date modified
14 Aug 2026, 18:19
Achizitii.md ID
21667154
MTender ID
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Type of procedure
Request price offers (works)
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Lot nr. 1 - Construcția iluminatului public stradal în satul Mîndrești rl Telenești la PT-146
Budget: 1030055.0 MDL
Active
Documents of the procurement procedure
Date:
14 Aug 2026, 16:35
Question's name:
Proiect de execuție
Question:
Bună ziua! Publicați vă rog proiectul de execuție.
Answer (14 Aug 2026, 18:20):
proiectul tehnic a fost incarcat
Date:
17 Aug 2026, 09:19
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Bună ziua,
Conform caietului de sarcini, pentru iluminatul stradal este prevăzut corpul de iluminat de tip Schréder VOLTANA EVO 1 sau echivalent, fiind indicați o serie de parametri tehnici și luminotehnici care urmează a fi respectați.
Totodată, constatăm că în documentația de atribuire, inclusiv la pct. 18 „Documente obligatorii la depunerea ofertei” și pct. 19 „Documente obligatorii la evaluarea ofertelor”, nu este prevăzută expres prezentarea unor documente tehnice aferente corpului de iluminat propus (fișă tehnică, indicarea producătorului și modelului, rapoarte de încercări, fișiere fotometrice, calcule luminotehnice etc.).
În aceste condiții, vă rugăm să clarificați:
Prin ce documente va demonstra ofertantul, la etapa evaluării ofertelor, că modelul de corp de iluminat propus corespunde parametrilor tehnici și luminotehnici prevăzuți în proiect?
Este obligatorie indicarea în ofertă a producătorului și modelului exact al corpului de iluminat propus?
În cazul propunerii unui corp de iluminat echivalent celui indicat în proiect, este necesară prezentarea la etapa evaluării a fișei tehnice, raportului de încercări și/sau a fișierului fotometric al corpului propus?
Este necesară prezentarea unui calcul luminotehnic pentru corpul de iluminat propus, prin care să fie demonstrată respectarea nivelului de iluminare medie orizontală de 4 lx prevăzut în proiect?
Solicităm aceste precizări pentru stabilirea clară și univocă a modului în care autoritatea contractantă va verifica echivalența și conformitatea corpurilor de iluminat propuse de ofertanți și pentru asigurarea evaluării ofertelor după aceleași criterii tehnice.
Answer (17 Aug 2026, 09:33):
În cazul propunerii unui corp de iluminat echivalent celui indicat în proiect, este necesară prezentarea la etapa evaluării a fișei tehnice, raportului de încercări și a fișierului fotometric al corpului propus.
Date:
17 Aug 2026, 09:44
Question's name:
încălcare standarde iluminozitate
Question:
Buna ziua
Conform standartelor SM CEN/TR 13201-1:2017 P5, pentru o siguranta minima de iluminozitate stradală publică, e necesar corpuri de iluminat cu minim 3200Lm, la Dstra au doar 1811lm, care se folosesc de fapt in parcuri sau alei, Din practica noastra, au un flux insuficient pentru latimea strazii de 5-8 m si cu un pas de 25m. Sunteti siguri de alegerea modelului de LED ales? Daca vom veni cu propunerea unui LED corepunzator strandartelor, va fi necesar de modificat proiectul.
Answer (17 Aug 2026, 10:20):
Acestea sunt drumuri secundare si iluminatul respectiv este suficient pentru drumurile date, noi deja am implementat asemenea soluții, lumea este mulțumită, pete negre nu sunt pe partea carosabilă
Date:
17 Aug 2026, 11:53
Question's name:
Răspuns (17 aug 2026, 09:33):
Question:
Vă rugăm să clarificați faptul că documentația de atribuire publicată nu prevede, obligația prezentării fișei tehnice, raportului de încercări sau fișierului fotometric pentru corpul de iluminat propus.
În aceste condiții, vă rugăm să precizați dacă documentele menționate în răspunsul Dvs. devin documente obligatorii pentru toți ofertanții la etapa evaluării ofertelor și, în caz afirmativ, să indicați temeiul/poziția din documentația de atribuire în care este stabilită această obligație.
De asemenea, vă rugăm să precizați dacă neprezentarea acestor documente odată cu oferta poate constitui temei pentru respingerea acesteia, în condițiile în care documentația de atribuire publicată nu le stabilește expres ca documente obligatorii.
Answer (17 Aug 2026, 17:04):
Da, documentele devin obligatorii pentru toti ofertantii
Date:
17 Aug 2026, 15:47
Question's name:
Caiet de sarcini!
Question:
Bună ziua! pct.3; 4; 10 - 233 de console și cleme este un număr mare pentru 98 piloni
Answer (17 Aug 2026, 17:03):
Respectati cerintele caietului de sarcini si proiectului tehnic
Date:
17 Aug 2026, 15:54
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
pct. 7 - 361 bucăți de coliere de fixare a cablului CSB - pentru ce?
Answer (17 Aug 2026, 17:02):
CAietul de sarcini este elaborat de catre specialisti autorizati si certificati care au introdus necesitatile unui proiect de succes si functional
Date:
17 Aug 2026, 16:00
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
pct. 12; pct. 15 - Stâlpi CB 95 și CB 105 nu există. Specificați producătorul.
Answer (17 Aug 2026, 16:58):
Asemenea proiect a fost implementat de catre primaria Mindresti, si nu au fost probleme la stilpi. Verificati piata
Date:
17 Aug 2026, 16:06
Question's name:
Caiet de sarcini.
Question:
pct. 35 - Traversa TH2 merge împreună cu colierul?
Colierul nu poate fi achiziționat separat?
Answer (17 Aug 2026, 16:56):
Respectati caietul de sarcini si proiectul tehnic
Date:
17 Aug 2026, 16:08
Question's name:
Caiet de sarcini.
Question:
La ce sunt necesare traversele, dacă nu există fire (conductoare), ci doar cablu SIP?
Answer (17 Aug 2026, 16:55):
CAietul de sarcini este elaborat de devizier autorizat, respectati conditiile
Date:
17 Aug 2026, 16:15
Question's name:
Caiet de sarcini.
Question:
Dacă pentru conductorul de împământare folosim oțel Ø 16 pe o lungime de 30 m, atunci la ce mai sunt necesari încă 180 m de cornier?
Answer (17 Aug 2026, 16:54):
Respectati proiectul tehnic si caietul de sarcini
Date:
17 Aug 2026, 16:19
Question's name:
Lucrări
Question:
Prețul pentru lucrările de împământare este indicat incorect.
Answer (17 Aug 2026, 16:53):
Noi indicam volume nu preturi
Date:
17 Aug 2026, 16:25
Question's name:
Lucrări
Question:
Montarea consolelor și costul trebuie inclus împreună cu colierele. Din punct de vedere tehnic, nu este posibilă montarea colierelor urmată de sudarea consolelor la înălțime.
Answer (17 Aug 2026, 16:52):
Respectati caietul de sarcini si proiectul tehnic
Date:
17 Aug 2026, 16:37
Question's name:
Caiet de sarcini.
Question:
Lucrările de reglare-demarare și darea în exploatare cine o efectuează? În caietul de sarcini volumul nu este specificat. Conform CPL , Beneficiar trebuie să achite pentru aceste lucrări separat și în temeiul unui contract separat
Answer (17 Aug 2026, 16:52):
Antreprenorul -sunt cheltuieli de regie
Date:
17 Aug 2026, 16:43
Question's name:
Lucrări
Question:
Pe pilonii existenți se arată împămîntare repetată. Trebuie efetuată sau deja există?
Answer (17 Aug 2026, 16:49):
Am incarcat proiectul tehnic, respectati conditiile proiectului si caietul de sarcini
Date:
18 Aug 2026, 16:12
Question's name:
Corp de iluminat
Question:
Buna ziua!
Care este "Insulation class" pentru corp de iluminat? Class I sau Class II?
Answer (18 Aug 2026, 17:33):
Clasa I
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK