1
Enquiry period
with 10.08.2026 14:49
to 20.08.2026 15:00
2
Bidding period
with 20.08.2026 15:00
to 31.08.2026 15:00
3
Auction
will not be used
4
Evaluation

5
Contract

Status Evaluation
Estimated value without VAT 1 150 000 MDL
Period of clarifications: 10 Aug 2026, 14:49 - 20 Aug 2026, 15:00
Submission of proposals: 20 Aug 2026, 15:00 - 31 Aug 2026, 15:00

Supplier technical support:

(+373) 79999801


This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.

Advertising
Advertising

Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc”

Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
3600, MOLDOVA, Ungheni, locality, Nationala nr.7
Web site
---
The contact person
Full name
Svetlana Munteanu
Contact phone
+37368028593
Purchase data
Date created
10 Aug 2026, 14:46
Date modified
12 Aug 2026, 16:16
Achizitii.md ID
21665188
CPV
71200000-0 - Servicii de arhitectură şi servicii conexe
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
Advertising
Documents of the procurement procedure
Documentația_standard_bunuri_omf_115_15_09_2021
Bidding Documents
DOCUMENTATIA STANDARTA
10.08.26 14:49
DUAE
Bidding Documents
DUAE
10.08.26 14:49
Caiet de sarcini
Bidding Documents
CAIET DE SARCINI
10.08.26 14:49
Anunt de participare
Bidding Documents
aNUNT DE PARTICIPARE
10.08.26 14:49
Servicii de elaborare a Studiului de Prefezabilitate pentru crearea Parcului Industrial „Ungheni Euro Parc”
Date:
12 Aug 2026, 16:16
Question's name:
Solicitare de clarificare privind criteriul de eligibilitate referitor la experiența similară a operatorului economic
Question:
Stimată Doamnă Munteanu, În conformitate cu prevederile Caietului de sarcini (Anexa 1 – Termeni de referință, secțiunea 6 "Calificarea furnizorului de servicii de succes"), solicităm o clarificare cu privire la interpretarea criteriului de eligibilitate referitor la experiența similară a operatorului economic. Caietul de sarcini prevede următoarele criterii minime de calificare: "Cel puțin cinci (5) ani de experiență în elaborarea studiilor de prefezabilitate/studiilor de fezabilitate/planurilor de afaceri;" "Cel puțin două (2) sarcini similare pentru instituții/agenții/întreprinderi publice din Republica Moldova și/sau regiunea Europei de Est;" Întrebarea noastră: Vă rugăm să confirmați dacă sintagma "sarcini similare" de la punctul 2 se referă și la: studii de prefezabilitate/fezabilitate/planuri de afaceri elaborate pentru alte tipuri de infrastructură economică, industrială sau de afaceri (de exemplu: zone economice libere, platforme logistice, infrastructură de afaceri, parcuri tehnologice sau de inovare, proiecte de dezvoltare industrială/regională de complexitate și scop comparabile, precum și elemente de dezvoltare urbană relevante - cum ar fi studii de prefezabilitate/fezabilitate pentru regenerare urbană, planuri de dezvoltare economică locală/regională, strategii de dezvoltare a infrastructurii economice municipale sau proiecte de zonare funcțională și amenajare teritorială cu componentă investițională), indiferent dacă acestea sunt sau nu calificate juridic drept "parc industrial" în jurisdicția respectivă. Menționăm că această clarificare este relevantă în special pentru operatorii economici din jurisdicții în care conceptul juridic de "parc industrial" (așa cum este definit de Legea nr. 182/2010 a Republicii Moldova) nu are un corespondent legal identic, dar care dispun de portofolii ample de studii de fezabilitate pentru infrastructură economică, industrială și de dezvoltare urbană comparabile ca natură, complexitate și obiective. Precizăm că, la nivelul cerințelor pentru experții cheie individuali (poziția "Expert Parcuri Industriale / Infrastructură de Afaceri"), Caietul de sarcini menționează explicit experiența în "parcuri industriale, zone de afaceri, centre logistice, zone economice libere sau infrastructură similară" ca fiind un avantaj - formulare care nu se regăsește însă în criteriul de eligibilitate a companiei. Solicităm, prin urmare, confirmarea dacă această distincție este intenționată. Vă rugăm să ne comunicați poziția oficială a Autorității Contractante cu privire la această interpretare, pentru a asigura conformitatea deplină a ofertei noastre cu cerințele documentației de atribuire. Vă mulțumim pentru clarificare,
Answer (17 Aug 2026, 14:33):
Buna ziua! Revin cu un raspuns la intrebarea dumneavoastra
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.