1
Enquiry period
with 19.11.2025 11:09
to 21.11.2025 11:00
2
Bidding period
with 21.11.2025 11:00
to 25.11.2025 11:00
15 hours left
3
Auction
26.11.2025 14:00
4
Evaluation

5
Contract

Status Bidding period
Estimated value without VAT 130 000 MDL
Period of clarifications: 19 Nov 2025, 11:09 - 21 Nov 2025, 11:00
Submission of proposals: 21 Nov 2025, 11:00 - 25 Nov 2025, 11:00

Supplier technical support:

(+373) 79999801

Advertising
Subscribe
Advertising

Material antiderapant

Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
2091, MOLDOVA, mun.Chişinău, or.Sîngera, or.Singera str.31 august nr.22
Web site
---
The contact person
Full name
Cristina Rusu
Contact phone
069664581
Purchase data
Date created
19 Nov 2025, 11:09
Date modified
20 Nov 2025, 11:00
Achizitii.md ID
21510750
CPV
14200000-3 - Nisip şi argilă
Type of procedure
Low cost purchase
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Lot nr. 2 - Nisip spălat
Budget: 30000.0 MDL
Active
Advertising
Documents of the procurement procedure
specificatii.docx
Bidding Documents
SPECIFICATII
19.11.25 11:09
anunt nou vm red.signed.pdf anunt nou vm red.signed.pdf
Bidding Documents
ANUNT
20.11.25 11:00
Date:
20 Nov 2025, 09:15
Question's name:
Depunerea ofertei la un anumit lot
Question:
Având în vedere mențiunea din documentația de atribuire conform căreia operatorul economic poate depune oferta pentru toate loturile, vă rugăm să ne confirmați dacă participarea la toate loturile este obligatorie. În acest context, dorim să clarificăm dacă un operator economic poate depune ofertă doar pentru un singur lot sau pentru anumite loturi, având în vedere că pot exista situații în care un operator oferă un preț competitiv pentru un lot, însă pentru alt lot prețul rezultat ar fi semnificativ mai ridicat și, în consecință, nefavorabil. Vă rugăm să precizați dacă depunerea ofertei se poate face selectiv, doar pentru loturile la care operatorul poate prezenta o ofertă competitivă
Answer (20 Nov 2025, 09:49):
Operatorul economic poate depune oferta atît pentru un lot cît și pentru ambele loturi, evaluarea va fi pentru fiecare lot în parte, din acest motiv achiziția a fost împărțită pe loturi.
Date:
20 Nov 2025, 09:22
Question's name:
Granulatia la sare tehnica
Question:
Vă rugăm să clarificați cerința privind lotul cu sare tehnica, granulația 0–4 mm cu max. 10% pe sita de 4 mm, astfel încât această condiție să nu fie interpretată ambiguu. Vă rugăm să precizați exact modul în care trebuie înțeleasă și aplicată această cerință tehnică.
Answer (20 Nov 2025, 10:33):
Cerința „granulație 0–4 mm, cu maximum 10% pe sita de 4 mm” trebuie interpretată astfel: Materialul trebuie să fie compus în totalitate din particule cu dimensiunea între 0 mm și 4 mm. La analiza granulometrică prin cernere, procentul de material care rămâne pe sita cu ochiuri de 4 mm nu trebuie să depășească 10% din masa totală a probei. Cu alte cuvinte, minimum 90% din material trebuie să treacă prin sita de 4 mm. Această limitare se referă strict la procentul de particule supradimensionate (peste 4 mm), care este permis doar în proporție foarte redusă (≤10%).
Date:
20 Nov 2025, 10:06
Question's name:
Certificat de conformitate la sare tehnica
Question:
Vă rugăm să revizuiți cerința privind prezentarea „certificatului de conformitate emis de organisme acreditate și raportului de încercări emis de laborator acreditat”, deoarece în forma actuală este imposibil de îndeplinit, întrucât documentația nu indică niciun standard, reglementare tehnică, metodă de încercare sau parametru pentru care aceste documente ar putea fi legal emise. Niciun organism acreditat și niciun laborator acreditat nu pot elibera astfel de acte fără existența unei scheme de certificare sau a unei metode de încercare clar definite. La fel nici un laborator nu este acreditat sa emita certificat de conformitate la sare tehnica, deoarece produsul sarea tehnica nu are obligativitatea de a fi certificata conformitatea acestea. Această formulare, evident preluată mecanic din alte proceduri, restricționează nejustificat concurența, contravine principiilor de proporționalitate și transparență prevăzute de Legea 131/2015 și poate conduce la excluderea arbitrară a ofertanților. Solicităm modificarea cerinței în sensul solicitării unor documente aplicabile, precum: declarație de conformitate/certificat de calitate/raport de analiză, acte care pot demonstra real calitatea produsului fără a crea obligații imposibil de realizat.
Answer (20 Nov 2025, 10:39):
OE urmează să prezinte dovezi privind conformitatea produsului. Declarație/ certificat de conformitate/ raport de analiză care ar demonstra că produsul corespunde cerințelor solicitate.
Date:
20 Nov 2025, 10:44
Question's name:
Solicitare privind modificarea anuntului de participare
Question:
În baza răspunsului Dvs. din data de 20.11.2025, ora 10:39, în care ați precizat expres că OE pot prezenta oricare dintre următoarele documente: declarație de conformitate, certificat de conformitate, raport de analiză, …pentru a demonstra conformitatea produsului, vă rugăm să modificați corespunzător anunțul de participare și documentația de atribuire, astfel încât această prevedere să fie inclusă în mod expres în criteriile de calificare. În forma actuală, anunțul solicită exclusiv „certificat de conformitate emis de organisme acreditate și raport de încercări emis de laborator acreditat”, ceea ce este în contradicție cu răspunsul oficial oferit prin clarificări. Pentru a asigura transparență, tratament egal și concurență corectă, precum și pentru ca operatorii economici care nu citesc clarificările să fie informați corect, este necesară ajustarea documentației astfel încât să reflecte clar faptul că este suficientă prezentarea oricăruia dintre documentele menționate. Vă rugăm să operați modificarea pentru a evita neînțelegerile și eventualele excluderi nejustificate.
Answer (20 Nov 2025, 11:02):
anunt redactat!
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.