Select the type of procedure
1
Enquiry period
with
15.05.2025 11:40
to 26.05.2025 11:00
to 26.05.2025 11:00
2
Bidding period
with
26.05.2025 11:00
to 04.07.2025 11:00
to 04.07.2025 11:00
21 days left
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Bidding period
Estimated value without VAT
5 833 333,33 MDL
Period of clarifications:
15 May 2025, 11:40 - 26 May 2025, 11:00
Submission of proposals:
26 May 2025, 11:00 - 4 Jul 2025, 11:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Bidding period
Platforma hardware specializată: echipamente de procesare și stocare în complet, funcțională, incluzând toate componentele necesare: hardware, software, licențe, conectică (cablu, SFP, transceivere etc.)
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD-2012, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str.Vasile Alecsandri nr.42
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
15 May 2025, 11:40
Date modified
20 May 2025, 17:37
Achizitii.md ID
21418294
MTender ID
CPV
48820000-2 - Servere
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
ds_echip stocare_.docx
Documents history
-
ds_echip stocare_.docx
ID: 1b2099c7-010a-4d11-b086-a7d5279d2cf6
Bidding Documents
-
ds_echip stocare_.docx
ID: 1b2099c7-010a-4d11-b086-a7d5279d2cf6
Bidding Documents
Bidding Documents
ds_echip stocare_.docx
30.05.25 13:39
ds_echip stocare_.semnat.pdf
Documents history
-
ds_echip stocare_.semnat.pdf
ID: b41abfb0-75fd-473a-8c93-d4f99cb50245
Bidding Documents
-
ds_echip stocare_.semnat.pdf
ds_echip stocare_.semnat.pdf
ID: b41abfb0-75fd-473a-8c93-d4f99cb50245
Bidding Documents
Bidding Documents
ds_echip stocare_.semnat.pdf
30.05.25 13:40
Date:
20 May 2025, 17:37
Question's name:
Clarificare
Question:
Vă rugăm să clarificați ce înțelegeți prin extinderea la 100% a puterii de procesare?
Soluția poate fi duplicată folosind o infrastructură de rețea 1+1 sau ar trebui să fie o platformă "Blade", care presupune combinarea efectivă a două servere cu procesoare având în total 256 de nuclee într-un server virtual cu procesoare, având 512 nuclee, folosind infrastructura internă a platformei "Blade"?
Answer (21 May 2025, 11:19):
Prin această formulare, autoritatea contractantă se referă exclusiv la posibilitatea de dublare a capacității de procesare față de configurația ofertată inițial, prin adăugarea de noi unități de procesare compatibile (servere sau noduri suplimentare), care să se integreze în infrastructura existentă propusă de ofertant.
Această extindere nu presupune și nu impune: înlocuirea infrastructurii de rețea existente (switch-uri, interfețe etc.); modificarea sau suplimentarea unităților de alimentare (PSU); înlocuirea platformei hardware sau a șasiului (în cazul soluțiilor modulare); achiziția de licențe software suplimentare, cu excepția celor strict necesare pentru sistemele de operare aferente noilor unități de procesare (ex. licențe Windows Server).
Astfel, cerința vizează o scalabilitate arhitecturală nativă, iar soluția ofertată trebuie să permită extinderea exclusiv prin adăugarea de unități de procesare și licențele asociate, fără necesitatea înlocuirii sau reconfigurării altor componente existente în ofertă.
Date:
21 May 2025, 10:53
Question's name:
GPU
Question:
Bună ziua. Conform cerințelor dumneavoastră, este necesar să furnizați un nod de server cu 8 GPU și o memorie de 24 GB min. Pe de altă parte, conform condițiilor, este necesar să se asigure posibilitatea de a crește puterea cu 100% utilizând soluția achiziționată. Astfel, pe baza logicii specificațiilor dumneavoastră tehnice, este vorba despre posibilitatea de a adăuga încă 8 GPU la serverul achiziționat. Vă rugăm să ne clarificați dacă am înțeles corect că inițial serverul trebuie să prevadă posibilitatea instalării a 16 GPU cu o capacitate de cel puțin 24 GB?
De asemenea, vă rugăm să precizați dacă este acceptabilă opțiunea de a oferi GPU cu o capacitate de memorie mai mare, care în total să asigure 192 GB (8x 24 GB)?
Answer (22 May 2025, 09:21):
Prin specificația privind livrarea unui server cu 8 GPU-uri a câte minimum 24 GB fiecare, se urmărește asigurarea unei platforme hardware capabile să găzduiască sisteme specializate de procesare video și inteligență artificială, în care resursele GPU trebuie să poată fi alocate dedicat și granular fiecărei instanțe (1 sau 2 GPU-uri per aplicație).
Prin urmare, nu este acceptabilă oferirea unei singure plăci GPU de capacitate cumulată (ex. 192 GB), deoarece aceasta nu permite distribuția flexibilă a resurselor între instanțele independente. Cerința se referă explicit la minim 8 unități GPU fizice distincte.
Totodată, este acceptată și apreciată oferirea unor GPU-uri cu o capacitate de memorie superioară celor 24 GB, cu condiția respectării numărului minim de 8 plăci în configurația inițială.
Referitor la extinderea cu 100% a puterii de procesare, aceasta presupune posibilitatea de adăugare a încă 8 GPU-uri, până la un total de 16, fără a fi necesare modificări structurale (ex. înlocuirea infrastructurii de rețea, unităților de alimentare sau șasiului). Singurele componente suplimentare acceptate în contextul extinderii sunt unitățile de procesare suplimentare și eventualele licențe software aferente.
Date:
21 May 2025, 11:40
Question's name:
Răspuns (21 mai 2025, 11:19):
Question:
Ce înțelegeți prin "soluția ofertată trebuie să permită extinderea exclusiv prin adăugarea de unități de procesare și licențele asociate, fără necesitatea înlocuirii sau reconfigurării altor componente existente în ofertă.": un server complet cu surse de alimentare, componente de rețea, memorie etc. sau doar un procesor (procesoare) suplimentar(e)?
Answer (22 May 2025, 09:22):
În formularea „soluția ofertată trebuie să permită extinderea exclusiv prin adăugarea de unități de procesare și licențele asociate, fără necesitatea înlocuirii sau reconfigurării altor componente existente în ofertă”, se face referire la posibilitatea scalării arhitecturii ofertate prin adăugarea de servere complete (unități de procesare), fără a fi necesare modificări sau înlocuiri ale infrastructurii livrate inițial.
Această extindere se referă, la:
-adăugarea de noduri de server complete CPU, interfețe de rețea, memorie RAM, sistem de răcire și componente standard aferente;
-utilizarea infrastructurii deja livrate (rack, rețea, alimentare electrică, licențe de management, etc.), fără intervenții structurale sau înlocuiri;
- fără a însemna înlocuirea sau extinderea rețelei, alimentării sau altor resurse partajate din oferta inițială.
Nu este vorba despre adăugarea de procesoare fizice suplimentare într-un server existent, ci despre scalarea soluției prin unități de procesare suplimentare autonome, care se pot integra în infrastructura ofertată fără impact asupra configurației de bază.
Date:
22 May 2025, 12:51
Question's name:
Răspuns (22 mai 2025, 09:22) și Răspuns (22 mai 2025, 09:21)
Question:
Bună ziua ! Din răspunsurile și comentariile dvs., pe de o parte, reiese că pentru scalare se poate adăuga un nod de server identic, iar pe de altă parte, spuneți că adaptoarele grafice trebuie să se afle într-un singur dispozitiv. Vă rugăm să clarificați următoarele: creșterea numărului de GPU-uri la 16 adaptoare trebuie să fie suportată de un singur server sau este posibilă varianta în care 9 - 16 adaptoare vor fi instalate în al doilea nod de server împreună cu procesoare, memorie etc.?
Answer (22 May 2025, 13:23):
Da, este acceptabilă varianta în care GPU-urile suplimentare (adaptoarele 9–16) vor fi instalate într-un al doilea nod de server (identic sau compatibil), dotat cu propriile resurse de procesare (CPU), memorie RAM, sistem de răcire și interfețe de rețea, cu condiția integrării acestuia în infrastructura existentă propusă inițial.
Astfel, nu este obligatoriu ca toate cele 16 GPU-uri să fie găzduite fizic într-un singur șasiu sau server. Este important ca soluția propusă să permită scalarea arhitecturală liniară, prin adăugarea de noduri suplimentare care se pot conecta și funcționa în mod integrat, fără necesitatea modificării infrastructurii inițiale (rețea, rack, platformă de management etc.).
Cerința vizează extinderea capacității prin mijloace sustenabile, fără a impune restricții privind numărul maxim de GPU-uri pe server, atâta timp cât cerințele funcționale (număr total de GPU-uri, distribuție, granularitate, compatibilitate) sunt respectate.
Date:
22 May 2025, 13:21
Question's name:
GPU, răspuns din 22/05/2025
Question:
Răspunsul și argumentele dvs. privind imposibilitatea de a furniza o soluție cu un număr mai mic de GPU nu sunt corecte din punct de vedere tehnic și oferă un avantaj concurențial unui participant la licitație sau/și producător de echipamente. Vă rugăm să revizuiți decizia dvs. privind posibila includere în configurație, în locul a 8 GPU, a două sau patru GPU cu aceeași capacitate totală de memorie (192 GB) sau mai mare.
Answer (22 May 2025, 14:41):
Nu este menționat că toate cele 8 GPU trebuie să fie incluse într-un singur nod de procesare (server). Se pot oferta configurații cu mai puține GPU-uri per nod dar cu un număr de noduri suficient astfel încât să se respecte caracteristicile solicitate pentru întreaga platformă, inclusiv posibilitățile de scalare ulterioară conform cerințelor
Date:
22 May 2025, 15:02
Question's name:
GPU, răspuns din 22/05/2025, 14:41
Question:
Stimate autoritate contractantă, vă rugăm să răspundeți la o întrebare foarte concretă: este posibil să se ofere un număr mai mic de GPU cu același volum total de memorie (192 GB) sau mai mare – în loc de 8x GPU, de exemplu, 2x GPU sau 4x GPU? Merci !
Answer (22 May 2025, 15:46):
Cerința vizează explicit livrarea a minimum 8 unități GPU fizice distincte, fiecare având cel puțin 24 GB memorie video.
Scopul este de a asigura o distribuție flexibilă și granulară a resurselor GPU pentru mai multe instanțe paralele (ex: 1–2 GPU per aplicație), ceea ce nu poate fi realizat cu doar 2 sau 4 acceleratoare, chiar dacă memoria totală depășește 192 GB.
Este permisă oferirea unor GPU-uri care dispun de mai mult de 24 GB fiecare, cu condiția ca numărul minim de 8 unități fizice să fie respectat în configurația inițială.
Date:
23 May 2025, 13:53
Question's name:
CPU frequency
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
• Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
• Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege in aceasta sintagma, de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:11):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 14:05
Question's name:
CPU
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
• Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
• Total number of CPU cores: minimum 256 physical cores (platform-wide).
• Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:11):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 14:08
Question's name:
CPU
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
Total number of CPU cores: minimum 256 physical cores (platform-wide).
Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:11):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 14:16
Question's name:
CPU intrebare
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
Total number of CPU cores: minimum 256 physical cores (platform-wide).
Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:12):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 14:17
Question's name:
CPU
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:12):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 14:25
Question's name:
Clarificare Switch
Question:
Stimată Autoritate Contractantă,
În contextul cerinței:
„Echipamentele vor asigura interconectarea unităților de procesare asistată de GPU în configurație de înaltă disponibilitate (HA), precum și conectivitatea ascendentă către sistemul de stocare extern Fiber Channel și infrastructura IT existentă.”
Vă rugăm să confirmați dacă asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern (Fiber Channel) poate fi realizată și prin alte arhitecturi decât cele bazate pe switch-uri Ethernet.
Answer (24 May 2025, 19:12):
Se acceptă utilizarea altor arhitecturi pentru asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern, cu condiția ca soluția oferită să îndeplinească integral toate cerințele tehnice minime prevăzute în documentație.
Date:
23 May 2025, 14:27
Question's name:
Clarificare Switch
Question:
Stimată Autoritate Contractantă,
În contextul cerinței:
Echipamentele vor asigura interconectarea unităților de procesare asistată de GPU în configurație de înaltă disponibilitate (HA), precum și conectivitatea ascendentă către sistemul de stocare extern Fiber Channel și infrastructura IT existentă.
Vă rugăm să confirmați dacă asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern (Fiber Channel) poate fi realizată și prin alte arhitecturi decât cele bazate pe switch-uri Ethernet.
Answer (24 May 2025, 19:13):
Se acceptă utilizarea altor arhitecturi pentru asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern, cu condiția ca soluția oferită să îndeplinească integral toate cerințele tehnice minime prevăzute în documentație.
Date:
23 May 2025, 14:29
Question's name:
Clarificare Switch
Question:
Stimată Autoritate Contractantă,
În contextul cerinței:
Echipamentele vor asigura interconectarea unităților de procesare asistată de GPU în configurație de înaltă disponibilitate (HA), precum și conectivitatea ascendentă către sistemul de stocare extern Fiber Channel și infrastructura IT existentă.
Vă rugăm să confirmați dacă asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern (Fiber Channel) poate fi realizată și prin alte arhitecturi decât cele bazate pe switch-uri Ethernet.
Answer (24 May 2025, 19:13):
Se acceptă utilizarea altor arhitecturi pentru asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern, cu condiția ca soluția oferită să îndeplinească integral toate cerințele tehnice minime prevăzute în documentație.
Date:
23 May 2025, 15:07
Question's name:
Clarificare Switch
Question:
Stimată Autoritate Contractantă,
În contextul cerinței:
„Echipamentele vor asigura interconectarea unităților de procesare asistată de GPU în configurație de înaltă disponibilitate (HA), precum și conectivitatea ascendentă către sistemul de stocare extern Fiber Channel și infrastructura IT existentă.”
Vă rugăm să confirmați dacă asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern (Fiber Channel) poate fi realizată și prin alte arhitecturi decât cele bazate pe switch-uri Ethernet
Answer (24 May 2025, 19:13):
Se acceptă utilizarea altor arhitecturi pentru asigurarea conectivității către sistemul de stocare extern, cu condiția ca soluția oferită să îndeplinească integral toate cerințele tehnice minime prevăzute în documentație.
Date:
23 May 2025, 15:11
Question's name:
CPU
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
Total number of CPU cores: minimum 256 physical cores (platform-wide).
Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:14):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 15:11
Question's name:
CPU
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
Total number of CPU cores: minimum 256 physical cores (platform-wide).
Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:14):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 16:33
Question's name:
Server - Form Factor
Question:
Bună ziua, pentru a evita manipulări nejustificate în evaluarea soluțiilor tehnice, vă rugăm să explicați cum cerința „Componentele de procesare (servere) trebuie să fie exclusiv de tip blade system, într-un șasiu modular unic, cu alimentare, management și conectivitate unificate” se corelează cu răspunsurile dumneavoastră la întrebările privind scalabilitatea sistemului în contextul tipului de șasiu (Blade System)?
Answer (24 May 2025, 19:14):
Această cerință se referă la configurația inițială și la infrastructura fizică de bază a soluției. Răspunsurile noastre anterioare privind scalabilitatea platformei precizează că extinderea poate fi realizată prin adăugarea de noduri de procesare suplimentare în același șasiu modular, fără a necesita modificări ale componentelor comune (rețea, management, alimentare).
Date:
23 May 2025, 16:39
Question's name:
Flux de aer și ventilație
Question:
Toate echipamentele vor asigura un flux de aer front-to-back (aspirație din față și evacuare în spate), conform standardelor din centrele de date
Deoarece intenționați să instalați un număr destul de mare de GPU-uri, cerința privind răcirea exclusiv cu aer pare puțin ciudată. Este permisă propunerea de soluții cu răcire cu lichid?
Ce temperatură va fi garantată în camera serverului, unde se planifică instalarea rack-ului cu echipamente?
Answer (24 May 2025, 19:17):
Cerința privind fluxul de aer front-to-back nu este una limitativă, ci descrie modul în care este organizată arhitectura centrului de date și tipologia curentă de răcire implementată.
Nu sunt restricții la masurile si tehnologiile suplimentare de răcire cu lichid, cu condiția ca acestea să fie validate de vendori renumiți, să fie utilizate în industrii critice, și să asigure nivelul necesar de fiabilitate, siguranță operațională și compatibilitate cu infrastructura existentă, fără a introduce riscuri suplimentare.
Date:
23 May 2025, 16:39
Question's name:
CPU
Question:
CPU resources (total aggregate minimum for the entire platform)
Processor: Intel Xeon or equivalent, current generation (at least Q3 2024).
Total number of CPU cores: minimum 256 physical cores (platform-wide).
Minimum frequency: 2.3 GHz.
Ce frecventa se subintelege? de baza sau turbo?
Answer (24 May 2025, 19:17):
În contextul cerinței privind frecvența minimă a procesoarelor (2.3 GHz), precizăm că se face referire la frecvența de bază (base clock) a nucleelor fizice, nu la frecvența în regim Turbo Boost sau similar.
Date:
23 May 2025, 16:42
Question's name:
Cerințe privind alimentarea electrică
Question:
Echipamentele trebuie să permită monitorizarea parametrilor de alimentare (unde este aplicabil) pentru integrare în sistemele DCIM - vă rugăm să precizați despre ce echipament concret este vorba în această cerință?
Answer (24 May 2025, 19:17):
Cerința se referă la faptul că echipamentele din soluție, acolo unde este aplicabil, trebuie să permită expunerea datelor de telemetrie legate de alimentare, astfel încât acestea să poată fi integrate în sistemele de monitorizare existente (DCIM). Nu este vizat un anumit echipament, ci se are în vedere ca soluția, în ansamblu, să susțină vizibilitatea și controlul parametrilor operaționali în infrastructura datacenter-ului.
Date:
23 May 2025, 17:00
Question's name:
Condiții de funcționare
Question:
Temperatura de funcționare: 0°C – 40°C; Umiditate relativă: 5% – 95%, fără condens - datele cerute nu corespund standardelor ASHRAE TC 9.9 clasa A1/A2. Vă rugăm să indicați care dintre cele două variante trebuie să corespundă soluției?
Answer (24 May 2025, 19:19):
Cerințele privind temperatura și umiditatea au fost formulate pentru a reflecta condițiile generale de operare ale echipamentelor într-un centru de date standard. Aceste valori nu exclud conformarea la standardele ASHRAE TC 9.9, iar soluția oferită poate respecta fie clasa A1, fie A2, în funcție de specificul echipamentelor propuse.
Se acceptă conformitatea cu una dintre cele două clase — A1 sau A2 — cu condiția ca producătorul echipamentelor să declare explicit acest lucru în documentația tehnică.
Date:
23 May 2025, 17:05
Question's name:
Sistem de operare și software
Question:
Se va livra sistem de operare licențiat: Windows Server 2025 DataCenter, licențiat corespunzător pentru toate nodurile și workload-urile ce urmează a fi instalate - ne pare rău, dar cererea dvs. nu este foarte clară, deoarece Microsoft Windows Server DataCenter poate fi licențiat în funcție de numărul de nuclee ale procesorului și în niciun alt mod. Înțelegem corect că este vorba numai despre furnizarea unei licențe pentru 256 de nuclee?
Answer (24 May 2025, 19:20):
Cerința se referă la asigurarea unei licențieri corecte și complete pentru întregul număr de nuclee procesor ale platformei ofertate. Licențierea Windows Server DataCenter se face conform politicilor Microsoft, în funcție de numărul de nuclee fizice.
Prin urmare, în contextul cerinței de minimum 256 de nuclee fizice, soluția trebuie să includă licențele Windows Server 2025 DataCenter corespunzătoare acoperirii acestui număr de nuclee, conform modelului de licențiere Microsoft valabil la data livrării.
Date:
23 May 2025, 17:13
Question's name:
Echipamente de rețea (Top-of-Rack)
Question:
Conformitate cu standardele pentru centre de date Tier III/Tier IV
La ce standard trebuie să corespundă comutatorul - Tier III sau Tier IV? Înțelegem corect că și celelalte componente ale soluției trebuie să corespundă uneia dintre aceste două cerințe?
Answer (24 May 2025, 19:21):
Cerința privind conformitatea cu standardele pentru centre de date Tier III/Tier IV se referă la faptul că echipamentele ofertate trebuie să corespundă cerințelor de proiectare și operare asociate acestor standarde, în special în ceea ce privește redundanța, continuitatea alimentării, mentenanța fără întrerupere și funcționarea în medii critice.
Această cerință se aplică tuturor componentelor soluției, inclusiv comutatoarelor, serverelor și echipamentelor de stocare, fără a impune certificare formală Uptime Institute, ci respectarea caracteristicilor tehnice aferente unui centru de date Tier III sau Tier IV.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK